ETR

Roman HOZA

Roman HOZA

Roman Hoza studiował w Akademii Sztuk Scenicznych im. Leoša Janáčka w Brnie oraz na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Uczestniczył też w wielu kursach mistrzowskich u tak znanych solistów, jak: Gabriela Beňačková, H. Deutsch, Peter Dvorský, Jean-Paul Fouchecourt, Tom Krause, Christa Ludwig, Peter Maus.

W 2011 roku zadebiutował rolą Papageny w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta w Teatrze Narodowym – Operze im. Leoša Janáčka w Brnie. Występował tu również jako Konečný w Przeznaczeniu Leoša Janáčka.

Artysta jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej i Kameralnej w Ołomuńcu (2010). Ma za sobą występy w Teatrze Narodowym w Brnie, Operze Narodowej w Lyonie. W 2014 roku wziął udział w Salzburger Festspiele, gdzie śpiewał rolę Dandiniego w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego. W tym samym roku śpiewał też partie Gajowego i Myśliwego w Rusałce Antonína Dvořáka w Opéra National w Lyonie, w reżyserii Stefana Herheima.

Od 2015 roku śpiewak jest członkiem Studia Operowego przy Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg, w którym śpiewał m.in. w operach Giuseppe Verdiego: Marulla w Rigoletto i Cristiana w Balu maskowym. Występował m.in. w Teatrze Narodowym w Pradze w roli Figaro (Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta) oraz Hamleta w Narodowym Teatrze Morawsko-Śląskim w Ostrawie.

Roman Hoza wykonuje także dzieła muzyki dawnej współpracując z czołowymi orkiestrami w Czechach (Capella Mariana, Collegium 1704, Czeski Zespół Barokowy, Musica Florea, Ensemble Inégal czy Opera Diversa).