ETR

Robert ŁAGUNIAK

Robert ŁAGUNIAK

violin

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. Dziś jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie kształci się pod kierunkiem Kariny Gidaszewskiej. Studiuje również na wydziale kameralistyki Accademia Pianistica Internazionale Incontri Col Maestro w Imoli we Włoszech, w klasie Nazzarena Carusiego. Swoje umiejętności doskonalił także pod okiem takich pedagogów jak: Wolfgang Marshner, Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Robert Szreder i Krzysztof Śmietana.

Skrzypek jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Był  półfinalistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 2016 roku, na którym zdobył także nagrodę specjalną Maxima Vengerova. Robert Łaguniak był wtedy najmłodszym polskim uczestnikiem tego konkursu. 

Skrzypek występuje z recitalami w Polsce, Niemczech, Holandii i we Włoszech. Koncertował z wieloma polskimi orkiestrami. Od 2014 roku gra też w duecie ze skrzypaczką Martą Gidaszewską. Gidaszewska/Łaguniak Duo ma już na koncie sporo sukcesów, w tym zwycięstwa w 2019 roku w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie oraz w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Düsseldorfie.