ETR

Robert JEZIERSKI

Robert JEZIERSKI

bass

Kończąc studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Robert Jezierski zadebiutował jako Papageno oraz Bartolo w dwóch dyplomowych przedstawieniach Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Cyrulika sewilskiego Gioacchina Rossiniego.

Po studiach, już jako solista oper w Szczecinie i Bydgoszczy, wykonywał partieSparafucila (Rigoletto Giuseppe Verdiego)Janusza (Halka Stanisława Moniuszki) oraz Moralesa (Carmen Georges’a Bizeta).  Swoją działalność artystyczną kontynuował we Francji, gdzie śpiewał partie Escamilla (Carmen Georges’a Bizeta) w Operze w Massy i w Théâtre du Tambour Royal w Paryżu, Filipa (Don Carlos Giuseppe Verdiego) w Théâtre Imperial  w Compiégne, Oberżysty (Verlaine Paul Georges’a Bœufaw operze w Nancy, a w Operze w Saint-Etienne role  – w Nocnym locie Luigiego Dallapiccoliego, Manon Jules’a Masseneta, Romeo i Julii oraz w Safonie Charles’a Gounoda. 

Uczestniczył w festiwalach we Francji i Szwajcarii (w Lamalou-les- Bains, Bourg-en-Bresse, Gigondas, Genewie), podczas których interpretował partie Mefista (Faust Charles’a Gounoda),Ferranda(TrubadurGiuseppe Verdiego)Uberta (Służąca panią Giovanniego Battisty Pergolesiego), Escamilla (Carmen Georges’a Bizeta) .

W 2005 i 2006 roku występował z Orkiestrą Filharmonii i Chórem Opery w Jekaterynburgu, śpiewając rolę MefistaPotępieniu Fausta Hectora Berlioza oraz wykonując partię basową w Oratorium na Boże NarodzenieJohanna Sebastiana Bacha.  Artysta  często bierze udzial w wykonaniu dziel oratoryjnych, m.in. takich  jak : Stabat Mater i  Petite messe solennelleGioacchina Rossiniego, Requiem  Giuseppe Verdiego oraz Requiem Maurice’a Duruflé.

W 2011 roku Robert Jezierski nawiązał współpracę w Krzysztofem Pendereckim wykonujac pod jego batutą Polskie requiem oraz Credo podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, a nastepnie podczas koncertów w Niemczech, Izraelu, we Włoszech i na Ukrainie.

Natomiast z Orkiestrą Narodową Francji pod dyrekcją Daniela Gattiego, Roberta Jezierskiego można było uslyszec w roli Rycerza(Parsifal Richarda Wagnera)w Théâtre des Champs Elysées w Paryżu oraz w rolach:  Sparafucila(Rigoletto Giuseppe Verdiego),Dapertutta ( Opowieści HoffmannaJacques’a Offenbacha)Zachariasza (Nabucco Giuseppe Verdiego ) i Escamilla  (Carmen Georges’a Bizeta)w Théâtre Musical w Lyonie.