ETR

Rainer Honeck

Reiner Honeck

Urodził się w 1961 w Nenzing, Vorarlberg w Austrii. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Studiował w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki w Wiedniu. Podczas studiów otrzymał pierwszą nagrodę Jeunesse Musicale w Wiedniu i stypendium naukowe Fundacji Karla Böhma (zarządzanej przez Filharmoników Wiedeńskich).

W 1981 Rainer Honeck został członkiem Wiener Staatsoper (w której po 3 latach został koncertmistrzem) i Wiener Philharmoniker (których koncertmistrzem został w 1992 roku).

Jako solista Rainer Honeck intensywnie koncertuje w Europie, Japonii i Ameryce.

Wśród nagrań z udziałem Rainera Honecka znajduje się Szeherezada Rimskiego Korsakowa z Filharmonikami Wiedeńskimi i Seiji Ozawą oraz Życie bohatera Richarda Straussa, pod dyrekcją Christiana Thielemanna. Zarejestrował także m.in. koncerty skrzypcowe Dvoraka i Mendelssohna z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej w Pradze oraz komplet dzieł na skrzypce i fortepian Franciszka Schuberta.

Rainer Honeck był członkiem-założycielem Wiener Virtuosen, liderem Vienna String Soloists (1982 -2004), a od jesieni 2000 prymariuszem Ensemble Wien. W ostatnich latach Rainer Honeck występuje jako solista ale także prowadzący orkiestry, wśród których są np. japońska Nagoya Philharmonic oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Malmö w Szwecji.

Rainer Honeck gra na skrzypcach Stradivariusa z 1714 roku. Instrumentem ten został mu wypożyczony przez Narodowy Bank Austrii.