ETR

Rafał Blechacz

Rafał Blechacz

piano

Martha Argerich powiedziała kiedyś o nim: To bardzo wyjątkowy, wrażliwy i uczciwy muzyk. Pewnego razu słuchałam Preludiów Chopina w radiu. Nie widziałam kto gra. Zachwyciłam się. A to był on.

Bo Rafał Blechacz zachwyca. Każdego kto go usłyszy. Na muzyczne estrady świata wszedł przebojem, gdy w 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył   w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka  Chopina (drugiej nagrody wtedy nie przyznano), „zgarniając” także wszystkie nagrody specjalne – Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka  Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty.  Zdobył także nagrodę publiczności.  Rok później podpisał ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon – był wówczas drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, Polakiem związanym z tą prestiżową wytwórnią.  Do tej pory nagrał z nią siedem płyt, z których pięć zdobyło prestiżowe międzynarodowe nagrody  –  m.in. Echo Klassik, Diapason d’Or,  Preis der Deutschen Schallplattenkritik. W 2019 roku ukazał się nowy album płytowy Rafała Blechacza, tym razem nagrany wspólnie z Bomsori Kim. Są na nim sonaty na skrzypce i fortepian Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego oraz… Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina. Premiera tego programu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Filharmonii Poznańskiej.

Gdy w styczniu 2014 roku odbierał jedną z najbardziej prestiżowych nagród pianistycznych świata – Gilmore Artist Award  – Daniel Gustin, prezydent  Irving S. Gilmore Foundation tak uzasadniał decyzję jury, które anonimowo, przez kilka lat przypatrywało się karierze Blechacza słuchając  jego koncertów w różnych częściach świata:  Rafał Blechacz został przez nas wybrany jako artysta o naprawdę wybitnej osobowości, którego muzykalność i oddanie się bez reszty sztuce, wróży mu długą i świetlaną karierę.

Rafał Blechacz gra w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, w tym w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyela w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu czy La Scali w Mediolanie.  Uczestniczy w najciekawszych festiwalach muzycznych  w Salzburgu (Austria), Verbier  (Szwajcaria),  La Roque-d’Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr (Nimecy), Gilmore Festival (USA). I zawsze jego występy spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków.

Pianista koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi współpracując z takimi wybitnymi dyrygentami  jak Charles Dutoit, Valery Gergiev, Kent Nagono, Dawid Zinman, Daniel Harding, Trevor Pinnock, Fabio Luisi, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Viktor Pablo Perez. Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena) przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych.

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W maju 2007 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski  przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

W sezonie 2017/2018 Rafał Blechacz był artystą – rezydentem Filharmonii Poznańskiej.