ETR

Rafał Bartmiński

Rafał Bartmiński

Intensywną działalność koncertową rozpoczął już na pierwszym roku studiów na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Później uczestniczył też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

W 2001 roku został laureatem III nagrody XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie został uznany za najbardziej obiecującego polskiego tenora. W 2007 roku zdobył II miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa, scena kameralna 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadler’s Wells w Londynie, w operze w Wilnie, na festiwalu Peralada w Hiszpanii i podczas tournée po Japonii. Główne jego role w Teatrze Wielkim w Warszawie to m. in.: Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Ismaela w Nabucco Verdiego, Tamburmajora w Wozzecku Albana Berga, Borisa w Katii Kabanovej Janáčka, Pinkertona w Madame Butterfly Pucciniego, Stefana w Strasznym dworze Moniuszki.

W 2005 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, a od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską. W 2009 roku zadebiutował w moskiewskim Teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova, a także w Operze Krakowskiej jako Don Ottavio w Don Giovannim Mozarta.

Poza partiami operowymi Rafał Bartmiński wykonywał m.in. III symfonię Pieśń o Nocy Karola Szymanowskiego z Filharmonią Narodową w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita (nagranie na DVD), z Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium i Kolonii pod dyrekcją Marissa Jansona w 2008 roku (nagranie na CD), a także z Orquesta Sinfónica de RTVE pod dyrekcją Hannu Lintu w Madrycie w 2011 roku.

W 2011 roku zadebiutował w Lipsku z MDR-Sinfonieorchester śpiewając Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Regularnie występuje z Polską Orkiestrą Radiową, gdzie pod batutą Łukasza Borowicza zaśpiewał m. in.: partię Fentona w Falstaffie Verdiego, Franka we Flisie Stanisława Moniuszki i zagrał tytułową rolę w Monbarze Dobrzyńskiego. Artysta stale współpracuje m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonią Varsovią oraz Filharmonią Krakowską.

Współpracuje z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, José Maria Florencio, Miguel Gomez-Martinez, Tomas Hanus, Mariss Jansons, Jacek Kaspszyk, Hann Lintu, Wojciech Michniewski, Ewa Michnik, Marc Minkowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski , Alberto Zedda oraz z takimi reżyserami jak David Alden, Dmitri Tcherniakov, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski i Michał Znaniecki.