ETR

Rafael PAYARE

Rafael PAYARE

Na świecie zaczęło o nim być głośno, gdy w 2012 roku wygrał w Kopenhadze prestiżowy Malko Competition – międzynarodowy konkurs dla młodych dyrygentów. Miał wówczas 32 lata. Jego błyskotliwa kariera rozpoczęła się jednak, kiedy w 2004 roku formalnie podjął studia dyrygenckie u José Antonio Abreu. Zanim kolejny nadzwyczajnie utalentowany dyrygent rodem z Wenezueli wystartował w kopenhaskim konkursie miał już na koncie dyrygowanie najważniejszymi orkiestrami swego kraju, w tym światowej sławy Orquesta Sinfónica Simón Bolívar – zarówno w Caracas, jak i w Toronto podczas jej tournée w 2009 roku. Był asystentem sławnego Gustavo Dudamela, z którym pracował zarówno podczas przygotowań do wystawienia Carmen Georga Bizeta w mediolańskiej La Scali, jak i podczas europejskiego tournée Orquesta Sinfónica Simón Bolívar w 2010 roku.

Wenezuelski dyrygent był także asystentem Claudio Abbado podczas przygotowywania przezeń Symfonii nr 6 h-moll (Patetyczna) Piotra Czajkowskiego przez Orquesta Sinfónica Simón Bolívar, a w 2010 roku Daniel Barenboim osobiście zaprosił go na próby przygotowujące West-Eastern Divan Orchestra na międzynarodowe tournée. Rafael Payare wybrany został także do uczestniczenia w kursach mistrzowskich u Bernarda Haitinka w Lucernie w 2011 roku, a w sezonie 2012-13 był stypendystą Los Angeles Philharmonic .

Młody dyrygent zadebiutował już także z Orkiestrą Filhamonii w Kopenhadze podczas Festiwalu Tivoli, a w 2012 roku wystąpił podczas Castleton Festival (USA) Lorina Maazela. Na koncie ma również dyrygowanie m.in. Orchestre National du Capitole de Toulouse, City of Birmingham Symphony Orchestra, Hamburger Symphoniker, orkiestrami symfonicznymi w Göteborgu i Oslo oraz Cincinnati Symphony Orchestra.