ETR

Pretty YENDE

Pretty YENDE

Głos, który sięga gwiazd  – napisał o niej The Washington Post. 

A inni o jej oszałamiającej, światowej karierze mówią, że to współczesna baśń.  Pretty Yende, sopranistka pochodząca z  Południowej Afryki, dzięki swojemu niezwykłemu talentowi  i magnetycznemu czarowi stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd w świecie muzyki klasycznej. Z małej miejscowości Piet Retief w RPA, w której przyszła na świat w 1985 roku, wspięła się na operowe szczyty.  Jej debiutancki album płytowy, udział w spektaklach operowych na najsłynniejszych scenach świata  i występy solowe zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Od debiutu operowego w Łotewskim Teatrze Narodowym w Rydze w roli Micaeli w Carmen Georges’a Bizeta można ją podziwiać na niemal wszystkich najważniejszych scenach operowych świata – Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitan Opera, Teatro alla Scala w Mediolanie, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus Zürich czy Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

W minionym sezonie sopranistka aż trzykrotnie pojawiła się w gwiazdorskich rolach w Metropolitan Opera: jako Rozyna w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego, Julia w Romeo i Julia Charles’a Gounoda i Elwira w Purytanach Vincenzo Belliniego. W roli Adiny w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego zadebiutowała w Bayerische Staatsoper w Monachium oraz w Royal Opera House, Covent Garden. W roli tytułowej opery Łucja z Lammermooru Gaetana Donizettiego wystąpiła w Opéra National de Paris. Jesienią 2016 roku ukazała się jej debiutancka płyta A Journey, wydana przez Sony Classical, która w 2017 roku otrzymała nagrodę International Opera Award, w kategorii „najlepsze nagranie”.

W sezonie 2017-2018  Yende zadebiutuje jako Teresa w operze Benvenuto Cellini Hectora Berlioza w Opéra National de Paris, Maria w Córce  pułku Gaetana Donizettiego w Teatro de la Maestranza w Sewilli oraz powróci do Metropolitan Opera jako Adina (w Napoju miłosnym Gaetana Donizettiego) i Łucja (w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego).

W sezonie 2015/2016 Yende odniosła wielki sukces debiutując w Opéra National de Paris jako Rozyna (Rozyna w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego), jako Łucja (w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego) w Deutsche Oper Berlin czy Adina (w Napoju miłosnym Gaetana Donizettiego) w Staatsoper Belin. Jako Pamina w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta wystąpiła w Grand Théâtre de Geneve, a jako Elwira (Purytanie Vicenzo Belliniego) w Opernhaus Zürich. Dała też popisy wokalne podczas koncertów w Johannesburgu, Cape Town, Wiedniu i Pesaro.

Wśród ważnych występów w sezonie 2014/2015 wymienić należy rolę Noriny w operze Gaetana Donizettiego Don Pasquale w  Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Po raz pierwszy wystąpiła w roli Zuzanny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta z Los Angeles Opera, jako Pamina w Czarodziejskim flecie w Metropolitan Opera, jako Rozyna w Den Norske Opera w Oslo. Śpiewała podczas koncertów w Wiedniu, Monachium, Amsterdamie i w nowojorskiej Carnegie Hall. W sezonie 2013/2014 zaśpiewała rolę Micaeli w Carmen w Los Angeles Opera oraz rolę Fiorilli w operze Turek we Włoszech Gioacchina Rossiniego oraz w Teatro alla Scala w operze Gioacchina Rossiniego Hrabia Ory.

W styczniu 2013 roku Pretty Yende zadebiutowała w Metropolitan Opera wchodząc w rolę Hrabiny Adeli w operze Hrabia Ory i wystąpiła u boku Juana Diego Floreza. Krótko potem została zaangażowana w tej samej roli w inscenizacji w Theater an der Wien.

W 2011 roku Pretty Yende ukończyła Akademię Młodych Artystów przy Teatro alla Scala, w ramach której występowała wcześniej w operze Gioacchino Rossiniego Okazja czyni złodzieja, czyli zamiana walizek (L’occasione fa il ladro…). Była pierwszą artystką w historii słynnego International Hans Gabor Belvedere Singing Competition, która nie tylko zdobyła pierwszą nagrodę, ale również wszystkie główne nagrody (w 2009 roku). Jest też laureatką prestiżowego Placido Domingo’s Operalia Competition (w 2011 roku).