ETR

Poznański Chór Polihymnia

Polihymnia Poznan Choir

Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 roku z inicjatywy ówczesnego prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. Janusza Dzięcioła.

W pierwszych latach swojej działalności zespół reprezentował różne środowiska (studenci, nauczyciele, inżynierowie).

Bogata działalność koncertowa na terenie kraju jak i zagranicą przyniosła Poznańskiemu Chórowi Polihymnia liczne nagrody na festiwalach i konkursach.

  • Legnica Cantat 1986, 2001
  • Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej w Rumi 2001
  • Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy – 2007
  • Międzynarodowe Festiwale i Konkursy:
    • Francja – Marsylia (1987,1997), Grecja – Ateny (1994),
    • Hiszpania – Cantonigros (1989, 1992), Israel – Netania (1996),
    • Niemcy – Lindenholzhauzen (1993), Włochy – Riva del Garda (1990).

Zespół wielokrotnie występował w Austrii, Belgii, Czechach, Holandii, Norwegii i Rosji, uzyskując pochlebne recenzje z koncertów.

W repertuarze chóru znajduje się około 300 pozycji pochodzących z różnych epok od średniowiecza do współczesności. Współpracując z Państwową Filharmonią w Poznaniu, Studencką Orkiestrą Kameralną w Poznaniu orazz Sinfoniettą Bydgoską zespół wykonał takie utwory jak:
W.A. Mozarta “Requiem”, “Missa brevis D-dur”, L.van Beethovena “IX Symfonie”, G.G. Gorczyckiego “Completorium”, F. Haendla “Samson”, W. Kilara “Victoria”, O.Nicolai “Missa D-dur”, F. Nowowiejskiego “Quo Vadis”, C. Orffa “Carmina Burana”, I. Strawinskiego “Symfonie Psalmów”, K. Szymanowskiego ,”Veni Creator”.

Polihymnia jest jednym z czołowych zespołów chóralnych w Polsce.

W ciągu 25 lat działalności zespołu kierownictwo artystyczne sprawowali prof. Janusz Dzięcioł i dr Tomasz Dzięcioł. Aktualnie dyrygentem zespołu jest dr Tomasz Dzięcioł.