ETR

Petr KOZEL

Petr KOZEL

horn

Pochodzący z Czech Petr Kozel jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana  Paderewskiego w Poznaniu. Wcześniej studiował na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie (2015-2018) oraz w Konserwatorium im. Leoša Janáčka w Ostrawie, w Czechach (2009-2015).

W latach 2017-2020  pracował w orkiestrze Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a od 2020 roku jest waltornistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Artysta współpracował gościnnie także z innymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami: Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Praską Filharmonią (PKF), Filharmonią im. Leoša Janáčka w Ostrawie, Sinfonią Varsovią, Operą na Zamku w Szczecinie. Swoje umiejętności muzyczne rozwija również w muzyce współczesnej w zespole Trans-for-Matha, a także podczas festiwalu NODO (Nowe Operowe Dni Ostrava) i Ostrava Days Festival. W 2018 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna.

Petr Kozel zdobywał nagrody w wielu międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, takich jak: IV Ogólnopolski Konkurs Waltornistów im. Edwina Golnika w Łodzi (2015, III nagroda), Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie (2013, I nagroda), Konkurs Karla Dittersa von Dittersdorf w Vidnavie w Czechach (z Kwintetem Dętym Blaszanym, z Kwartetem waltorniowym oraz z Kwintetem Smyczkowym, I nagroda).

Pośród artystów i zespołów, z którymi współpracował są m.in. Josef Vejvoda, Lazaro Cruz, Vlado Kumpan, Marek Zvolanek, Kubin String Quartet, kwartet waltorniowy KAEMIKA corni. Swoje umiejętności waltornista rozwijał podczas kursów mistrzowskich u takich artystów jak Přemysl Vojta, Teunis van der Zwart, Stefan de Leval Jezierski, Kazimierz Machala,  Ondřej Vrabec, Zuzanna Rzounková, Ricardo Matosinhos, Christian-Friedrich Dallmann, Johannes Otter, Krzysztof Stencel, Jan Vobořil.