ETR

Paweł KOWALSKI

Paweł KOWALSKI

piano

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych i najwyżej cenionych polskich pianistów. Świadczą o tym nie tylko sukcesy odnoszone na całym świecie, ale także słowa wybitnych muzycznych osobowości, na przykład Witolda Lutosławskiego, który określił go wysoce inteligentnym muzykiem, czy Andrzeja Panufnika, który pozostając pod wrażeniem kunsztu pianisty, stwierdził, iż jego gra charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną. Z oboma kompozytorami pianista był związany w sposób szczególny jako jeden z pierwszych wykonawców ich koncertów fortepianowych – np. Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego zagrał w Warszawie pod batutą samego kompozytora zaraz po prawykonaniu, którego dokonał Krystian Zimerman.

Wykształcony w Warszawie, Kolonii i Vancouver, Paweł Kowalski ma w repertuarze niemal czterdzieści koncertów fortepianowych – od Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Camille’a Saint-Saënsa, Siergieja Rachmaninowa po Maurice’a Ravela, George’a Gershwina, Francisa Poulenca i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Występował m.in. w paryskiej Salle Pleyel, w Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, w Narodowej Sali Koncertowej im. Beli Bartoka w Budapeszcie, na festiwalach: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Gaming, Dusznikach, Antoninie, a także na Warszawskiej Jesieni.

Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Sir Yehudi Menuhina, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Orquesta Sinfonica de Chile, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo i Zagrzebiu, jak również z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie. Oklaskiwano go m.in. w Brukseli, Madrycie, Walencji, Saragossie, Wiedniu, Frankfurcie, Kuwejcie, Bukareszcie, Brnie, Winterthur i w Zurychu.

Paweł Kowalski dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, zarejestrował też płyty z utworami Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Juliusza Zarębskiego. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. im. Johanna Nepomuka Hummla w Bratysławie oraz Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy.