ETR

Paweł DROBNIK

Paweł DROBNIK

clarinet

Muzyczną edukację zaczynał w Poznańskiej Szkole Chóralnej, gdzie śpiewał w chórze Jerzego Kurczewskiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył w klasie prof. Zdzisława Nowaka. Od wielu lat jest profesorem w macierzystej uczelni.

Od 1981 jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, z którą odbył wiele  podróży zagranicznych, dokonał licznych nagrań płytowych oraz radiowych i telewizyjnych. Grał pod batutą wielu znakomitych dyrygentów, takich jak :  Christopher Hogwood, Jacek Kaspszyk, Kurt Masur, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit.

W 1982 roku Paweł Drobnik został laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego we Włoszakowicach,  a w latach 1982-83 brał udział w kursach muzyki kameralnej i orkiestrowej w Lanciano (Włochy). W 1984 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki dla Młodych Twórców.

W jego działalności artystycznej są występy solowe z orkiestrą, recitale oraz koncerty kameralne, w tym udział  w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Uczestniczy także w wielu festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą. Artysta bierze także udział w pracach jury konkursów muzycznych, prowadzi kursy oraz warsztaty dla uczniów i studentów.