ETR

Patricia JANEČKOVÁ

Patricia JANEČKOVÁ

Pochodząca ze Słowacji 20-letnia sopranistka mieszka w Czechach, gdzie pod kierunkiem Evy Dřízgovéj-Jirušovéj  studiuje na wydziale śpiewu solowego na Uniwersytecie Ostrawskim.

Śpiewać  zaczęła już w wieku 9 lat,  jako członkini Studia Operowego Teatru Antonína Dvořáka w Ostrawie. Rok później wygrała konkurs w ostrawskiej Filharmonii im. Leoša Janáčka, po raz pierwszy śpiewając z orkiestrą symfoniczną. Swój pierwszy solowy koncert zaśpiewała  w 2011 roku w Bratysławie, z towarzyszeniem orkiestry Viva musica! pod batutą Oskara Rózsy,  a nagranie tego koncertu ukazało się na DVD. W 2012 roku  zwyciężyła  w czesko-słowackim konkursie telewizyjnym Talentmania.  

Miała 16 lat, gdy w2014 roku wygrała Concorso Internazionale Musica Sacra w Rzymie.  Dzięki temu zwycięstwu otrzymała stypendium na kursy wokalne w Arezzo w 2015 roku, organizowane przez Europejską Akademię Muzyczną, podczas których pracowała pod kierunkiem Renato Brusona.  W 2016 roku zdobyła trzy nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach.

Patricia Janečková bierze udział w koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, współpracuje z czeskimi i słowackimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. W 2015 roku zadebiutowała na dwóch słowackich scenach operowych w mozartowskim repertuarze – w Państwowym  Teatrze w  Koszycach (Barbina w Weselu Figara) oraz w Słowackim Teatrze Narodowym (Pamina w Czarodziejskim  flecie). Od 2017 roku współpracuje również z zespołem Collegium Marianum i praską orkiestrą symfoniczną FOK.

W 2018 roku, w Rzymie,  wygrała konkurs na odtwórczynię roli Gildy w filmowej wersji opery Giuseppe Verdiego Rigoletto,  która będzie realizowana w 2019 roku.

Artystka  – obok arii operowych  –  ma w repertuarze  także dzieła muzyki barokowej, sakralnej,  filmowej oraz utwory musicalowe.