ETR

Olga MAROSZEK

Olga MAROSZEK

W 2010 roku Studia z wyróżnieniem ukończyła w 2010 roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim  Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi,  w klasie prof. Krystyny Rorbach.

Śpiewała partie altowe w takich dziełach jak: Missa Brevis in B,  Missa Brevis in D, Msza Koronacyjna C-dur  Wolfganga Amadeusa Mozarta, Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa, Stabat Mater Mariana Sawy,  Oda na urodziny Królowej Anny Georga Friedricha Händla,  Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

W  2009 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi tytułowa rolą operze Juliusz Cezar”  Georga Friedricha Händla pod dyrekcją Paula Esswooda,  w reżyserii Artura Stefanowicza.  Rok później śpiewała role Milleny i Marii Antonii w światowej prapremierze opery Marty Ptaszyńskiej Kochankowie z klasztoru Valldemosa  wystawionej również w Teatrze Wielkim w Łodzi, pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, w reżyserii Tomasza Koniny.

Podczas studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi śpiewała partię solową Zity w operze studenckiej Gianni Schicchi Giacomo Pucciniego, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Łodzi pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego w kwietniu 2011 roku.  We wrześniu 2012 roku zadebiutowała w musicalu Cień, w którym zagrała tytułową rolę, była też jednym z realizatorów tego przedsięwzięcia. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego i słów Wojciecha Młynarskiego, wyreżyserowany przez Andrzeja Żarneckiego, powstał w ramach projektu dedykowanego młodym twórcom sztuki.

Artystka brała udział w kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Piotra Łykowskiego oraz Artura Stefanowicza, w kursie mistrzowskim Laurenta Pillota oraz w kursie fonetyki języków obcych w śpiewie prowadzonym przez Esther de Bros.  Na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2009 roku zdobyła nagrodę specjalną od Giuseppe Giacominiego w postaci tygodniowego pobytu we Włoszech i lekcji śpiewu. W 2010 roku zdobyła I nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni Fryderyka  Chopina na XII Międzyuczelnianym Konkursie w Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach, a wraz z pianistką Julią Laskowską uzyskała I nagrodę w kategorii  głos z fortepianem na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

Od 2008 roku śpiewaczka współpracuje z łódzkim kompozytorem i wykładowcą Akademii Muzycznej w Łodzi, Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty – jedną z jego muzyką do słów wierszy poetów polskich Dzika róża i inne cykle do słów poetów polskich, drugą Saudades z opracowanymi na fortepian przez kompozytora znanymi utworami do tekstów takich autorów jak m.in. Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski.

W 2009 roku wraz z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę Polish Songs, wydaną przez wydawnictwo Acteprealable z pieśniami polskich kompozytorów.

Posiada w repertuarze zarówno arie,  jak i pieśni, dzieła muzyki oratoryjno-kantatowej, a także  utwory musicalowe, jazzowe, bluesowe, poezję śpiewaną.