ETR

Nils MÖNKEMEYER

Nils MÖNKEMEYER

Kariera Nilsa Mönkemeyera rozpoczęła się już w czasie studiów u Hariolfa Schlichtiga w Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Pochodzący z Bremy młody muzyk otrzymał wówczas kilka nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym m. in. pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym Yuri Bashmeta w Moskwie w 2006 roku. W 2009 roku, wraz z pianistą Nicholasem Rimmerem, z którym często gra w duecie, otrzymał prestiżową Parkhause Award w Londynie.

Nils Mönkemeyer współpracuje z WDR Radio Orchestra, z symfonicznymi orkiestrami radiowymi w Berlinie, Stuttgarcie, Wiedniu, filharmoniami w Dreźnie, Bremie i Norymberdze, Kammerakademie Potsdam , Rosyjską Orkiestrą Narodową oraz Solistami Moskiewskimi pod dyrekcją Yuri Bashmeta. Często gra też muzykę kameralną współpracując z takimi instrumentalistami jak Julia Fischer, Nicholas Rimmer, William Youn czy Christoph Poppen.

Artysta regularnie jest zapraszany na międzynarodowe festiwale, takie jak Rheingau Musik Festival, Gidon Kremer’s Chamber Music Festival, Dni Muzyki Dolnej Saksonii, Wiosna w Heidelbergu, Mecklenburg Vorpommern Festival, Festival Mitte Europa i Festiwal Mozartowski w W?rzburgu. Występował także w Wigmore Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, a także na estradach koncertowych Monachium, Baden-Baden, Düsseldorfu, Stuttgartu i Bremy.

Nils Mönkemeyer nagrał kilka płyt, w tym pięć wydał w minionych dwóch latach, w ramach kontraktu z wytwórnią Sony Classical. Nagrania te zdobyły uznanie krytyki i prestiżowe nagrody. Wszystkie wspięły się na szczyt niemieckiej listy przebojów muzyki klasycznej. W jego albumach znajdują się wykonania oryginalnych osiemnastowiecznych manuskryptów, utworów współczesnych oraz własnych transkrypcji Mönkemeyera.

Altowiolista zajmuje się także pedagogiką. Był profesorem w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie oraz profesorem asystentem w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Niedawno objął stanowisko profesora w monachijskiej Hochschule für Musik und Theater.