ETR

Monika PAPROCKA-CAŁUS

Monika PAPROCKA-CAŁUS

horn

Monika Paprocka-Całus, solistka Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Wiesława Grochowskiego. Swoje umiejętności szkoliła także na licznych kursach krajowych oraz międzynarodowych pod okiem takich mistrzów waltorni jak: Radek Baborák, Christian Friedrich Dallmann, Kazimierz Machala, Jacek Muzyk, Will Sanders oraz Radovan Vlatković.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategoriach solowych
oraz kameralnych, w tym V Ogólnopolskiego Konkursu Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi (I nagroda, 2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego  im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (III nagroda, 2018).

Monika Paprocka-Całus prowadzi aktywną działalność koncertową jako kameralistka (głównie w składzie klasycznego kwintetu dętego), jak również jako muzyk orkiestrowy. Swoje doświadczenie estradowe zdobywa współpracując m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy – AUKSO, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Santander Orchestra czy Młodą Polską Filharmonią.  Jako solistka występowała z orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej oraz Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Koncertowała w najważniejszych salach w Polsce, a także w Austrii, Czechach, Portugalii, na Węgrzech, we Francji (Théâtre des Champs Elysées w Paryżu), Niemczech (Konzerthaus w Berlinie, Filharmonia w Kolonii) i we Włoszech (Auditorium di Milano).

Od roku 2020 współpracuje z zespołem Chain Ensemble prowadzonym przez Andrzeja Bauera, a działającym pod patronatem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Wraz z zespołem wykonywała utwory m.in. Witolda Szalonka, Fausta Romitellego, Mauricia Kagela, Bernharda Gandera, Gerda Kuhra czy Elisabeth Harnik.

W swoim repertuarze ma dzieła kameralne oraz orkiestrowe od klasycznych po symfonikę XIX i XX wieku. Zapraszana jest także do udziału w projektach dotyczących muzyki najnowszej, dzięki czemu bierze udział w licznych prawykonaniach. Uczestniczy też w nagraniach dla Polskiego Radia oraz wytwórni płytowej DUX. Zapraszana jest również do prowadzenia kursów waltorniowych