ETR

Mihaela Ursuleasa

Mihaela Ursuleasa

Unikalna kombinacja gry pełnej energii, najwyższej technicznej sprawności i lirycznego talentu czyni Mihaelę Ursuleasę, laureatkę prestiżowego Clara Haskil Competition, jedną z najznakomitszych pianistek młodej jej generacji.

Mihaela Ursuleasa urodziła się w 1978 roku w Brasov, w Rumunii. Publiczne koncerty dawała już mając siedem lat, a jako ośmiolatka zrealizowała swoje pierwsze nagranie. Wkrótce potem zdobyła drugą nagrodę na International Piano Competition w Senigallii. Za radą Claudio Abbado pianistka rozpoczęła studia u prof. Heinza Medjimoerca
w Konserwatorium Wiedeńskim. Decyzja ta zaowocowała w 1995 roku, kiedy pianistka, w wieku lat 16, wygrała prestiżowy Clara Haskil Competition. Będąc studentką, regularnie dawała koncerty, a jej starannie dobierany repertuar koncertowy obejmował między innymi: III Koncert fortepianowy Beethovena pod batutą Claudio Abbado w Wiedniu, Koncert fortepianowy a-moll Schumanna na Międzynarodowym Festiwalu w Petersburgu, Koncert fortepianowy f-moll Chopina w Hanowerze i Monachium, a także recitale w Rzymie, Frankfurcie, Wiedniu, Davos oraz na Schleswig-Holstein Music Festival. W czerwcu 1999 roku ukończyła Konserwatorium Wiedeńskie.

Od tamtego czasu kariera koncertowa Mihaeli Ursuleasy nabrała jeszcze większego rozpędu. Pianistka dawała recitale w najważniejszych miastach i salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii kolońskiej, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zürichu i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Występowała także na rozmaitych koncertach młodych artystów.

Wśród licznych koncertów artystki warto wymienić występy z St. Paul Chamber Orchestra pod batutą Hugo Wolffa, Amsterdam Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Kurta Sanderlinga, debiut na Salzburg Festival
z Mozarteum Orchestra, tournee z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Paavo Jarviego, tournee
z Academy of St. Martin in the Fields oraz z Sir Nevillem Marrinerem oraz trasę koncertową z Gothenburg Symphony Orchestra i Neeme Jarvim.
Ważnymi wydarzeniami ostatnich sezonów artystycznych pianistki były koncerty z Bamberg Symphony Orchestra, Radio Symphony Orchestra Berlin z Markiem Janowskim, który
w kwietniu 2004 zaprosił ją do Monte Carlo, a także debiut artystki z RAI Orchestra Torino, z Rotterdam Philharmonic i Bournemouth Symphony Orchestra.

Mihaela Ursuleasa z sukcesem zadebiutowała w Londynie podczas Harrods International Piano Series w South Bank Centre. Brała także udział w Schubertiade i Schwetzinger Festpiele. Młoda artystka regularnie występuje
z recitalami w wiedeńskim Konzerthaus. W Stanach Zjednoczonych uchodzi za jedną z najbardziej interesujących młodych pianistek. Współpracowała z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Paarvo Jarviego i grała kilka recitali w Miami i St. Paul.
W grudniu 2000 artystka odebrała nagrodę słuchaczy II Programu Polskiego Radia za najwybitniejszą osobowość XIV Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
Pianistka interesuje się także muzyką kameralną. Często występuje z wiolonczelistką Tajną Tetzlaff, skrzypaczką Mirijam Contzen i Patrizią Kopatchinskaja, a także z Hugo Wolff Quartet i Belcea Quartet.