ETR

Michail LIFITS

Michail LIFITS

Ożywcza różnorodność barw! Tymi słowami dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung określił występ młodego pianisty Michaila Lifitsa, który – dzięki swej ujmującej muzykalności – wkrótce przyciągnął międzynarodową uwagę. Jego, jak określają dziennikarze, „dojrzałe i  pełne mądrości” interpretacje, zarówno podczas solowych recitali, jak i podczas koncertów muzyki kameralnej, poruszają publiczność i krytykę na całym świecie.

?Wśród najważniejszych jego występów znalazły się m.in. te z Münchener Kammerorchester pod dyrekcją Michele’a Mariottiego, NDR Radiophilharmonie Hannover pod batutą Andrew Manze, Orquesta de Valencia i L’Orchestra dell’Arena di Verona pod kierownictwem Jean-Luca Tingaud. Artysta bierze udział także w ważnych festiwalach – m.in. BBC Proms,  Kissinger Sommer, Schwetzingen SWR, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Bürgenstock, Festival de l’Eupau Verbier-Festival, Rheingau Musikfestival, Festival Pianistico Internazionale di Brescia e Bergamo, Festival d’Auvers-sur-Oise, Annecy Festival, Ruhr Piano Festival, Festival Mitte Europa, Schwetzinger SWR Festspiele, Nymphenburger Sommerfestival, Bergen International Festival, Menuhin Festival Gstaad  ifestiwalu w Salzburgu.

W 2009 roku Michail Lifits wygrał 57. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferrucio Busoniego. Od tego czasu występował w najważniejszych salach koncertowych świata, pośród nich w: Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Filharmonii Berlińskiej, Herkulessaal i Filharmonii w Monachium, Laeiszhalle w Hamburgu, Sali Verdiego w Mediolanie, Tonhalle w Zurichu, Concertgebouw w Amsterdamie i Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

Jako solista grał ze słynnymi orkiestrami – m.in. Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Hague Philharmonic pod dyrekcją Lawrence’a Fostera, Haydn Orchestra w Bolzano, Moscow Soloists pod dyrekcją Yuri Bashmeta, Orchestra del Teatro Verdi di Trieste.

Obok intensywnej kariery solistycznej, Michail Lifits z pasją wykonuje muzykę kameralną. Występuje regularnie z tak znanymi instrumentalistami jak Vilde Frang, Nicolas Altstaedt, Steven Isserlis, Marie-Elisabeth Hecker, Veronika Eberle, Alexandra Conunova, Nils Mönkemeyer. W 2016 roku, wraz ze skrzypaczką Vilde Frang, odbył tournee koncertowe po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. W Europie koncertował ze swoim trio – wspólnie z Coriną Belcea i Antoine Lederlin.

Od 2011 roku, Michail Lifits jest wyłącznym artystą Decca Classics. Jego debiutancka płyta z dziełami Wolfganga Amadeusa Mozarta, która ukazała się w 2012 roku zdobyła wspaniałe recenzje. Na jednej z najnowszych płyt, z utworami Dymitra Szostakowicza, zagrał wraz z Szymanowski Quartet w składzie: Agata Szymczewska, Grzegorz Kotów, Marcin Sieniawski, Vladimir Mykytka.

 Pianista urodził się w 1982 roku w Taszkiencie (Uzbekistan), ale w wieku 16 lat przeniósł się do Niemiec i osiadł w Hanowerze. Studiował w Hochschule für Musik und Theater w klasie Karla-Heinza Kämmerlinga i  Bernda Goetzke’go, a następnie u Borisa Petrushansky’ego podczas międzynarodowego programu Incontri col Maestro w Imola (Włochy). Michail Lifits od 2014 roku jest w gronie artystów firmy Steinway (Steinway Artist).