ETR

Mei Yi FOO

Mei Yi FOO

Zdobywczyni nagrody Best Newcomer of the Year w 2013 roku, przyznawanej przez BBC Music Magazine, swoim wirtuozowskim popisem oszołomiła krytykę i publiczność – jak napisał o niej The Times. Jej wyrazisty charakter (The Independent) w połączeniu z wyjątkową interpretacją podbijają serca publiczności w Europie, obu Amerykach i w Azji.

Mei Yi Foo jest także laureatką Maria Callas Grand Prix w 2008 roku w Atenach, gdzie została określona jako pianistka godna uwagi przez BBC Radio 3 oraz wschodząca gwiazda przez International Piano. Ale już w jednej z najnowszych recenzji w The Arts Desk napisano, że jej geniusz jest dziś nie do zakwestionowania.

Pianistka występuje w tak znanych salach koncertowych jak Royal Festival Hall, Finlandia Hall, Wigmore Hall, Athens Megaron czy Salle Gaveau. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Christian Arming, Matthias Bamert, Martyn Brabbins, Claus Peter Flor, János Fürst, Kirill Karabits i Christopher Warren-Green. Grała z BBC Concert Orchestra, Fort Worth Symphony Orchestra , Orkiestrą Filharmonii w Helsinkach, Hong Kong Sinfonietta, London Chamber Orchestra.

Mei Yi Foo pojawia się regularnie na najważniejszych festiwalach muzycznych, m.in. na Lorin Maazel’s Castletown Festival (USA), Mänttä Festival w Finlandii, Pharos Arts Foundation na Cyprze czy Britten-Pears w Aldeburgh (Wielka Brytania), gdzie pracowała z Mitsuko Uchida. Jako promotorka nowej muzyki występowała w Arnold Schönberg Center w Wiedniu , Park Lane Group w Southbank, podczas Ultraschall Festival w Berlinie czy Pinakothek der Moderne w Monachium. W kalendarzu sezonu 2013/2014 ma wpisane występy na Festiwalu w Lucernie, Huddersfield Festival, Hamburg’s NDR Das Neue Werk Series oraz w Wigmore Hall.

Mei Yi Foo pochodzi z Malezji. Za wkład w rozwój sztuki muzycznej w swojej ojczyźnie została nagrodzona medalem Setiawan Tuanku Muhriz. W Londynie, gdzie obecnie mieszka, wykonuje muzykę kameralną z takimi artystami jak Dimitri Ashkenazy, Shlomy Dobrinsky, Patricia Kopatchinskaya, Antti Siirala, Matthew Trusler czy Ashley Wass. Współpracowała z wybitnymi kompozytorami takimi jak Dai Fujikura, Chris Paul Harmaan czy Unsuk Chin. Po debiutanckiej płycie Recital, na nowym albumie Musical Toys artystka prezentuje repertuar muzyki XX i XXI wieku. Płyta została zauważona przez The Times, Neue Zurcher Zeitung, Lebrecht jako płyta tygodnia i otrzymała pięć gwiazdek w recenzjach BBC Music Magazine i niemieckiego czasopisma Klassik.