ETR

Mateusz MAKUCH

Mateusz MAKUCH

Mateusz Makuch, choć urodzony w Zielonej Górze, silnie związał się z Poznaniem dzięki miłości do skrzypiec. Najpierw uczył się u Marcina Suszyckiego w Poznańskiej Szkole Talentów, aby później trafić pod skrzydła prof. Bartosza Bryły i Michała Bryły w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jest laureatem nagród w wielu konkursach skrzypcowych. Zdobył m.in.: II miejsce w International Competition Arthur Grumiaux w Namur (Belgia), I miejsce w International Concerto Competition Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie, I miejsce i aż osiem nagród specjalnych w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie; Grand Prix CEA – w ramach Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, I miejsce i cztery nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy, Grand Prix Music Festival & Master Class Piła, I nagrodę w Ogólnopolskich Konkursach Bachowskich w 2008 i 2011 roku w Zielonej Górze. Jest też laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów w Poznaniu, Cieszynie i Gdańsku. Dwukrotnie był finalistą krajowych edycji Konkursów Eurowizji dla instrumentalistów wykonujących muzykę klasyczną, otrzymał także Nagrodę Publiczności TVP Kultura.

Jako solista koncertował z Calgary Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Edmonda Agopiana, Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza, Moskiewską Orkiestrą Kameralną Musica Viva Aleksandra Rudina, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, polskimi orkiestrami symfonicznymi, m.in. Filharmonii Poznańskiej, orkiestrami kameralnymi: Feel Harmony z Poznania oraz Leopoldinum z Wrocławia.

Był koncertmistrzem międzynarodowej orkiestry młodzieżowej podczas Festiwalu Muzycznego w Calgary (Kanada). Jako solista był gościem wielu festiwali w kraju i za granicą. Występował w Niemczech, Włoszech, Austrii, Belgii, Rosji oraz Kanadzie. Grał z cenionym w Polsce i na świecie skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem wykonując m.in. Koncert podwójny d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Brał udział w nagraniach dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Dokonał również nagrań sonat Wolfganga Amadeusa Mozarta i Eugene Ysaya oraz Kaprysów Henryka Wieniawskiego.

Mateusz Makuch był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Zielonej Góry. Otrzymał też stypendium Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Artysta gra na skrzypcach Jean Baptiste Vuillaume z 1823 roku.