ETR

Martin JAVORSKÝ

Martin JAVORSKÝ

Martin Javorský studiował grę na trąbce w Państwowym Konserwatorium oraz w Akademii Muzycznej im. Leoša Janáčka (JAMU) w Brnie. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. W latach 2003-2006 był członkiem międzynarodowej orkiestry Junges Klangforum Mitte Europa, z którą grał w wielu krajach europejskich oraz w Japonii. Obecnie zajmuje się śpiewem klasycznym, współpracując z Tatianou Tesliou, profesorem JAMU i solistą Wiener Staatsoper, Bojidarem Nikolovem. Jest członkiem Czeskiego Chóru Filharmonicznego Brno, kierowanym przez Petra Fialę, w którym śpiewa również partie solowe.

Podczas studiów na JAMU, występował wTeatrze na Orli w Brnie, wykonując m.in. role hrabiego d’Albafiorita w operze Mirandolína Bogusława Martinů oraz Demona w Shasnutí Jiří‘ego Najvara.

W 2016 roku śpiewał partię solową w Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, wykonywanym z Orkiestrą Filharmonii Morawskiej w Ołomuńcu i Czeskim Chórem Filharmonicznym Brno, pod dyrekcją Roberta Kružíka. W minionych latach uczestniczył w kilku projektach Czech Baroque Ensemble, gdzie miał okazję interpretować muzykę starych mistrzów (m.in. Jana Dismasa Zelenki, Georga Friedricha Händla, Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, Jean-Philippe’a Rameau).

W 2017 roku roku zadebiutował w roli Tamina w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta. Współpracuje także z zespołem Opera Diversa, gdzie pod kierownictwem dyrygenta orkiestry Teatru Narodowego w Brnie, Pawła Šnajdra, przygotowuje role w czterech operach Josefa Berga.