ETR

Martin James BARTLETT

Martin James BARTLETT

piano

Brytyjski pianista Martin James Bartlett, był jednym z najmłodszych w historii muzyków, który wystąpił podczas BBC Proms. Na festiwalu tym zadebiutował w 2015 roku, mając zaledwie 19 lat.  A zagrał wówczas, wraz z Royal Philharmonic Orchestra, Błękitną rapsodię George’a Gershwina. Ten sam utwór w jego interpretacji i Filharmoników Poznańskich zabrzmi na zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023 Filharmonii Poznańskiej. 

Zanim jednak pojawił się na BBC Proms, w 2014 roku zwyciężył w konkursie BBC Young Musician of the Year, co otworzyło mu drogę do współpracy z BBC Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, jak również do recitali granych nie tylko w Wielkiej Brytanii.  

W 2017 roku, jeszcze podczas studiów w Royal College of Music pod kierunkiem Vanessy Latarche (które ukończył w 2021 roku), został ćwierćfinalistą prestiżowego Van Cliburn Competition. W 2019 roku został uhonorowany przez księcia Karola nagrodą Queen Mother Rosebowl. 

Młody artysta gra w takich salach koncertowych jak Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Alte Oper we Frankfurcie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Konzerthaus w Wiedniu i Berlinie. Często występuje ze składającą się z młodych muzyków orkiestrą  LGT Young Soloists, z którą nagrał I Koncert fortepianowy Tyrol Philippe’a Glassa; album ukazał się w 2021 roku. Dwa lata wcześniej, nakładem Warner Classics, ukazał się jego debiutancki album Love and Death z utworami Siergieja Prokofiewa, Johanna Sebastiana Bacha, Ferenca Liszta, Roberta Schumanna, Richarda Wagnera i Enrique’a Granadosa.