ETR

Mario Stefano PIETRODARCHI

Mario Stefano PIETRODARCHI

Mario Stefano Pietrodarchi urodził się w miejscowości Atessa we Włoszech, w 1980 roku. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie, a następnie na bandoneonie. Odbył specjalistyczne kursy u tak słynnych mistrzów akordeonu jak Jacques Mornet, Vladimir Zubitsky, Angel Luis Castano, Yuri Shishkin czy Massimiliano Pitocco. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną Santa Cecilia w Rzymie.

Jako znakomity wykonawca o wysublimowanej muzykalności został dostrzeżony przez jury wielu konkursów we Włoszech i poza ich granicami, między innymi zdobywając pierwszą nagrodę w kilku edycjach konkursu Citta di Latina, pierwszą nagrodę na konkursie Citta di Montese, Morro d’Oro, nagrodę Adamo Volpi na międzynarodowym konkursie Citta di Loreto, konkursie Citta di Rieti.

Jako najlepszy Włoch na międzynarodowym konkursie Castelfidardo w kategorii juniorów, został wybrany do reprezentowania Włoch w World Trophy C.M.A.

W latach 2001-2003 współpracował z aktorką Danielą Scarlatti. W 2002 roku zaproszony został jako gość do programu Rai1 Premio Barocco nadawanego na żywo z Gallipoli, gdzie wystąpił wraz ze znaną włoską piosenkarką Antonellą Ruggiero. W latach 2003-2005 zagrał jako solista podczas koncertów z Italian International Orchestra w Chinach i Korei.

W 2005 roku współpracował z Teatro dell’Opera w Rzymie i Fundacją Petruzzelli (organizującą przedstawienia operowe i koncerty symfoniczne) biorąc udział w wystawieniu opery Kurta Weila Rozkwit i upadek miasta Mahagonny pod dyrekcją Jimmiego Webba.

W 2006 roku brał udział – wraz z saksofonistą Pietro Tonolo i klarnecistą Gabrielem Mirabassim – w 27. edycji Montreal Jazz Festival realizując projekt I Colori del Mare z oryginalnymi utworami włoskiego kompozytora Enrico Blatti.

W 2008 roku nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Cichy chaos (Caos calmo) z muzyką Paolo Buonvino, w reżyserii Antonello Grimaldiego, z udziałem aktora Nanni Morettiego. W tym samym roku artysta wystąpił w 58. edycji festiwalu w San Remo.

Poza licznymi występami we Włoszech, grywa także w Anglii, Francji, Belgii, Chorwacji, Serbii, Niemczech, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chinach.