ETR

Mariam BATSASHVILI

Mariam BATSASHVILI

Zaledwie 24-letnia Mariam Batsashvili znajduje się wśród najbardziej obiecujących młodych pianistów swojej generacji. Zdobyła międzynarodowe uznanie na X Konkursie Pianistycznym Ferenca Liszta w Utrechcie w 2014 roku, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę jury juniorów i nagrodę dziennikarzy. Zwyciężczyni Batsashvili zmienia każdą frazę w coś nadzwyczajnego, totalna artystka, szczere emocje – głosiły wówczas nagłówki gazet.

Po tym sukcesie konkursowym zaczęła zdobywać pierwsze doświadczania w pracy z orkiestrami grając m.in. z Dutch Radio Philharmonic Orchestra pod batutą Jamesa Gaffigana w Concertgebouw Amsterdam (I Koncert fortepianowy Ferenca Liszta), z Rotterdam Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Rafaela Payare’a (I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego) i  Brussels Philharmonic Orchestra (II Koncert fortepianowy Camille’a Saint-Saënsa).

Mariam Batsashvili była nominowana do nagrody ECHO Klassik jako “wschodząca gwiazda” w sezonie 2016/2017 i wystąpiła w najbardziej znaczących salach koncertowych Europy – Philharmonie de Paris, filharmoniach w Kolonii i Luksemburgu, Musikverein w Wiedniu Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Müpa Budapest, L’Auditori w Barcelonie, Stockholm Concert Hall, Southbank Centre w Londonie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Concertgebouw w Amsterdamie. I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego zagrała też z orkiestrą Württembergische  Philharmonie pod batutą Norichika Iimori w Herkulessaal w Monachium.

Pianistka przygotowuje się do debiutów w sezonie 2017/2018. Są wśród nich  recitale w filharmoniach w Sankt Petersburgu i Berlinie, w Tonhalle w Zurychu i Wigmore Hall w Londynie. XXIII Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusa Mozarta wykona z lipską MDR Sinfonieorchester,  Orchestre National de Belgique i Württembergische Kammerorchester Heilbronn. Na trasie jej tournée znalazły są  też: Meksyk i Stany Zjednoczone, a w ramach Rheingau Musikfestival – pierwszy recital z Wariacjami Goldbergowskimi Johanna Sebastiana Bacha.

Pianistka urodziła się w 1993 roku w Tblilisi, w Gruzji. Początkowo studiowała w swoim rodzinnym mieście w Głównej Szkole Muzycznej, a następnie kontynuowała naukę w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, u prof. Grigora Gruzmana.

 W 2011 roku zdobyła pierwszą nagrodę na International Franz Liszt Competition for Young Pianists w Weimarze, a w 2015 roku otrzymała prestiżową nagrodę Arturo Benedetti Michelangeli Award. Mariam Batsashvili jest stypendystką Deutsche Stiftung Musikleben.