ETR

Maria LISZKOWSKA-SIKORSKA

Maria LISZKOWSKA-SIKORSKA

cello

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (w klasie prof. Stanisława Firleja) oraz Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie (u prof. Stephana Forcka), jest solistką-wiolonczelistką w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej.  Laureatka i finalistka konkursów wiolonczelowych swoje umiejętności doskonaliła także u takich pedagogów jak Zara Nelsova, Natalia Szachowska, Angelica Petry-May, Roman Jabłoński czy Tomasz Strahl.

Przygodę z wiolonczelą artystka rozpoczęła w wieku sześciu lat w rodzinnym Poznaniu pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego – najpierw jako uczennica Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego, a następnie Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza. Kierujący orkiestrą Liceum prof. Marcin Sompoliński zaszczepił w niej zamiłowanie do muzyki symfonicznej, które rozwijała m. in. jako wieloletnia członkini Gustav Mahler Jugendorchester.  Pod batutą takich mistrzów jak Claudio Abbado, Pierre Boulez, Kent Nagano, Semyon Bychkov, czy Ivan Fisher występowała z nią w największych salach koncertowych Europy: Royal Albert Hall w Londynie, Grosses Festspielhaus w Salzburgu, paryskim Cite de la musique, wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus, Kölner Philharmonie, na festiwalach w Edynburgu, Lucernie, Lugano, Aix-en-Provence.

Uczestniczyła w warsztatach orkiestrowych prowadzonych przez doświadczonych koncertmistrzów czołowych europejskich orkiestr: Wolfganga Boettchera (Berliner Philharmoniker) i Tamasa Vargę (Wiener Philharmoniker).

Artystka współpracowała z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

W 1999 roku wraz z Krystianem Zimermanem i Polish Festival Orchestra wzięła udział w tournee koncertowym z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina występując w Polsce, Europie Zachodniej i USA, w tym w Carnegie Hall w Nowym Yorku, Salle Pleyel w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu i 37 innych miastach. Trasę koncertową poprzedziło nagranie obu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina i wydanie dwupłytowego albumu przez Deutsche Grammophon.

Obecnie kształci się w zakresie wykonawstwa historycznego w klasie wiolonczeli barokowej prof. AMP dr hab. Jarosława Thiela w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.