ETR

Marcelina BEUCHER

Marcelina BEUCHER

soprano

Marcelina Beucher jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Marii Czechowskiej-Królickiej. Kształciła się także w Rydze w klasie prof. Lilii Greidāne oraz na kursach mistrzowskich u takich  pedagogów, jak: Teresa Żylis-Gara, Helena Łazarska, Ester de Bros. Od 2018 jest doktorem sztuki.

Na scenie zadebiutowała w 2013 roku partią Violetty Valéry w Traviacie Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej pod dyrekcją Andriya Yurkevycha. Za tę rolę tę otrzymała Nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii debiut roku.

Śpiewaczka jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, w tym m. in. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Beatrice w Wilnie (2011 rok, nagroda specjalna) Musica Sacra w Rzymie (2012, nagroda oratoryjna), konkursu  I Love Mozart w Poznaniu (2013 rok, I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. Jāzepsa Vītolsa na Łotwie (2015, I nagroda), Marcella Sembrich-Kochanska International Voice Competition w Nowym Jorku (2015, nagroda honorowa).

Artystka śpiewa w teatrach operowych w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku oraz Warszawie (Teatr Wielki-Opera Narodowa i Warszawska Opera Kameralna), a także  daje koncerty w Rosji, Holandii, USA, Niemczech, Włoszech, Francji, Rumunii, Indonezji oraz na Łotwie i Litwie.

Repertuar Marceliny Beucher obejmuje m.in. role: Paminy i Pierwszej Damy w Czarodziejskim flecie, Donny Anny w Don Giovannim oraz Elektry w Idomeneuszu, królu Krety Wolfganga Amadeusa Mozarta, Olimpii, Antonii, Giulietty i Stelli w Opowieściach Hoffmanna Jacques’a Offenbacha, Micaëli w Carmen Georges’a Bizeta, Mimi w Cyganerii  oraz Liu  w Turandot Giacomo Pucciniego, Violetty Valéry w Traviacie Giuseppe Verdiego, Roxany w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego oraz tytułowej Armidy w operze Jana Baptysty Lully’ego.

Artystka współpracowała z takimi reżyserami jak: Michał Znaniecki, Karolina Sofulak, Laco Adamik, Barrie Kosky, Suzanne Andrade oraz dyrygentami: Andriy Yurkevych, José Maria Florêncio i Tadeusz  Kozłowski.