ETR

Marc MINKOWSKI

Marc MINKOWSKI

Światowej sławy dyrygent urodził się w Paryżu, w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych i literackich oraz… polskich korzeniach. Swą muzyczną karierę rozpoczął od studiów fagotowych w Konserwatorium w Hadze i dyrygenckich w Pierre Monteux Memorial School w Hancock (Maine, Stany Zjednoczone).

Jako fagocista współpracował m.in. z La Chapelle Royale, Les Arts Florissants, wiedeńskim Clemencic Consort i Ricercar Consort z Brukseli. W wieku 20 lat założył zespół Les Musiciens du Louvre, a w 1993 roku stanął na czele Amsterdam Bach Solisten oraz objął funkcję dyrektora studia operowego przy Centre de Musique Baroque de Versailles. W latach 1997 – 2000 był dyrektorem artystycznym Vlaamse Opera w Antwerpii, a od roku 2008 do 2012 pełnił funkcję dyrektora muzycznego orkiestry Sinfonia Varsovia.

Artysta ma w repertuarze kanon dzieł barokowych i klasycystycznych, szczególnie zaś związany jest z twórczością operową. Regularnie występuje w renomowanych teatrach, takich jak Opera w Paryżu i w Lyonie, Théâtre du Châtelet, Théâtre des Champs-Élysées, Cité de la Musique, Sala Pleyel, La Fenice w Wenecji, Opera Flandryjska w Antwerpii, Netherlands Opera w Amsterdamie, Opéra-Comique w Paryżu, Staatsoper w Berlinie, Semperoper w Dreźnie, Opernhaus w Zurychu, La Monnaie w Brukseli.

Jest częstym gościem prestiżowych festiwali m.in. w Salzburgu, Bochum, Madrycie, Paryżu, Aix-en-Provence, Genewie i Toronto.

Marc Minkowski pracował z wieloma wybitnymi zespołami. Są wśród nich: Berlińscy Filharmonicy, Wiedeńscy Filharmonicy, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre de Paris, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker, RSO Frankfurt, Deutsches Symphonie Orchester, Chamber Orchestra of Europe, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Cleveland Orchestra, Sinfonia Varsovia i Orkiestra Filharmonii Narodowej. Na estradzie towarzyszyły mu takie gwiazdy, jak Anne Sophie von Otter, Magdalena Kožená, Mireille Delunsch i Cecilia Bartoli.

W bogatej dyskografii artysty można odnaleźć dzieła Rameau, Bacha, Haendla, Haydna, Mozarta, Schuberta, Bizeta, Berlioza, czy Wagnera. Wiele spośród jego płyt zdobyło najwyższe nagrody, takie jak Diapason d’Or, Cannes Classical Award, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Gramophone Award.

Wśród nagród i wyróżnień zdobytych przez Marca Minkowskiego należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Brugii, nagrodę francuskiej Academié du Disque Lyrique – Złotego Orfeusza dla najlepszego młodego dyrygenta oraz tytuł Chevelier du Mérite, którym uhonorował go prezydent Francji.