ETR

Małgorzata OLEJNICZAK-WOROBIEJ

Małgorzata OLEJNICZAK-WOROBIEJ

Naukę śpiewu solowego rozpoczęła u Mirosławy Jasielskiej, a swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego Michaliny Growiec. Obecnie pozostaje pod opieką wokalną Heleny Łazarskiej.

Już podczas studiów występowała w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, takich jak Czarodziejski flet i Dyrektor teatru oraz w Don Pasquale Gaetano Donizettiego. Od czasu debiutu w partii Gildy (Rigoletto Giuseppe Verdiego), który był jednocześnie jej egzaminem dyplomowym, jest solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Małgorzata Olejniczak-Worobiej jest laureatką nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Doceniono ją m.in. w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (III nagroda, nagrody specjalne), XI Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (II nagroda, nagrody specjalne), XVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneider-Trnavskiego w Trnavie na Słowacji (I nagroda) i XXXVII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dvořaka w Karlovych Varach w Czechach (nagroda specjalna).

Artystka występuje we wszystkich znaczących teatrach operowych w Polsce. Od 2009 roku regularnie współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, kreując partie: Gildy w operze Rigoletto Verdiego, Hanny w operze Straszny dwór Moniuszki oraz Yvette w operze Pasażerka Weinberga. Kilka lat temu zadebiutowała w Slovenskim Narodnym Divadle w Bratysławie, gdzie kreowała partię Eurydyki w operze Orfeusz i Eurydyka Christopha Wilibalda Glucka, w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Małgorzata Olejniczak-Worobiej bierze udział w wielu koncertach oraz festiwalach w kraju i zagranicą. Występuje z najlepszymi polskimi orkiestrami i dyrygentami. Doskonale czuje się zarówno w partiach operowych, operetkowych i musicalowych, jak i w repertuarze oratoryjno-kantatowym i recitalach. Ma na swoim koncie występy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, współpracę z Filharmoniami – Kaliską, Podlaską, Śląską, Zabrzańską, Zielonogórską, Operami – Bałtycką, Dolnośląską, Krakowską, Śląską, Krakowską Operą Kameralną i Teatrami Muzycznymi w Lublinie i w Poznaniu. Dokonywała nagrań dla Telewizji Polskiej oraz austriackiej rozgłośni radiowej ORF Ö1.