ETR

Mahler Chamber Orchestra

Mahler Chamber Orchestra

Można by ich nazwać „orkiestrą w podróży”, bo grają koncerty i opery na całym świecie, biorą udział w ekskluzywnych festiwalach. Nietypowa struktura i bardzo wysoki poziom artystyczny sprawiają, że Mahler Chamber Orchestra jest zespołem unikatowym. Założyli go w 1997 roku sami muzycy „dowodzeni” przez światowej sławy dyrygenta Claudio Abbado. Od tamtego czasu zespół, składający się obecnie z około 40 muzyków 20 różnych narodowości, swymi dokonaniami wpisał się na listę najlepszych europejskich orkiestr, grających od lipskiego Gewandhausu po nowojorską Carnegie Hall.

Orkiestra nie ma swojej stałej siedziby, lecz rezyduje w różnych miastach, przygotowując kolejne projekty – od 2009 roku jest to Nadrenia Północna-Westfalia (Niemcy), gdzie występuje głównie w salach koncertowych Dortmund, Essen i Kolonii.

Obok Claudio Abbado i pierwszego dyrygenta Daniela Hardinga, orkiestrą tą dyrygowali m.in. Pierre Boulez, Kent Nagano, Ton Koopman, Robin Ticciati, Yannick Nézet-Séguin i Tugan Sokhiev, a wśród artystów z nią występujących znaleźli się m.in. Pierre-Laurent Aimard, Janine Jansen, Thomas Quasthoff, Martha Argerich, Fazil Say, Anja Harteros.

Mahler Chamber Orchestra nagrała 15 płyt, spośród których wiele zostało nagrodzonych (m.in. nagrodą Grammy za nagranie live koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena (nr 2 i 3) z Marthą Argerich, a Deutscher Schallplattenpreis za nagranie Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza pod dyrekcją Marca Minkowskiego).