ETR

Maciej WIELOCH

Maciej WIELOCH

conductor

Jego muzyczne zainteresowania i kariera biegną dwutorowo. Od dzieciństwa związany był z chórem Poznańskie Słowiki, w którym przeszedł drogę od śpiewaka przez solistę do pozycji asystenta prof. Stefana Stuligrosza. Jako solista występował w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Brał udział w licznych nagraniach płytowych i radiowych dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta, Stanisława Moniuszki i Feliksa Nowowiejskiego.

Maciej Wieloch jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, w której śpiew solowy studiował w klasie prof. Henryka Łukaszka, a dyrygenturę symfoniczną u profesorów – Stefana Stuligrosza i Renarda Czajkowskiego. Pracował jako chórmistrz, a później dyrygent w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Przygotował zespół opery poznańskiej do kilkudziesięciu premier i koncertów, m. in. Requiem Giuseppe Verdiego, Carmina Burana Carla Orffa, Śmierci w Wenecji Benjamina Brittena, Czarnej maski Krzysztofa Pendereckiego i Cudu mniemanego czyli Krakowiaków i Górali Wojciecha Bogusławskiego. Prowadził także spektakle poznańskiego zespołu za granicą, m. in. w Luksemburgu, Niemczech, Belgii i Francji.

W 2012 roku, po śmierci prof. Stefana Stuligrosza, Maciej Wieloch został kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki.