ETR

Maciej GRZYBOWSKI

Maciej GRZYBOWSKI

To artysta o nieprzeciętnej osobowości, porywający publiczność i współwykonawców swą pasją do muzyki. Jest laureatem nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Artysta regularnie pojawia się na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, Forum im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Sonds New w Canterbury (Wielka Brytania), a także we Lwowie, w Kijowie, Odessie i na International Piano Stars w Liepai (Litwa). W 2005 roku wystąpił z recitalami w Bolonii i Nowym Jorku, a w roku 2008, podczas festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie dokonał polskiego prawykonania Koncertu fortepianowego Andrzeja Czajkowskiego.

Jako solista i kameralista występował m.in. z Dorotą Anderszewską, Urszulą Kryger, Olgą Pasiecznik, Jadwigą Rappé, Jerzym Artyszem, Andrzejem Bauerem, Krzysztofem Bąkowskim, Jonathanem Del Marem, Jakubem Jakowiczem, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Ivanem Monighettim, Markiem Mosiem, Januszem Olejniczakiem, Pawłem Mykietynem, Hakanem Rosengrenem, a także Kwartetem Camerata, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, Orkiestrą AUKSO, Orkiestrą Leopoldinum, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrą Radiową.

W latach 1992-2005 był członkiem zespołu Nonstrom, z którym w 1998 roku zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

W bogatym repertuarze Macieja Grzybowskiego znajduje się wiele dzieł kompozytorów współczesnych, wśród których wymienić należy kompozycje Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego, Arnolda Schönberga, Charlesa Ivesa (komplet jego sonat fortepianowych artysta wykonał podczas krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum w 2007 roku).

Pianista nagrał płyty z utworami Bacha, Berga, Mykietyna, Schönberga i Szymańskiego (Universal Music Polska, 2004) oraz z muzyką Pawła Szymańskiego (EMI Classics, 2006). Pod koniec roku 2013 brytyjskie wydawnictwo muzyczne Tocatta Classics wydało album poświęcony muzyce Andrzeja Czajkowskiego z nagraniem II Koncertu fortepianowego w wykonaniu Macieja Grzybowskiego.