ETR

Łukasz KRUPIŃSKI

Łukasz KRUPIŃSKI

piano

Łukasz Krupiński naukę gry na fortepianie rozpoczął w wielu 5 lat.  Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr. Konrada Skolarskiego. Studiował także w Hanowerze, w klasie profesora Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theatre und Medien, a obecnie kształci się w Royal College of Music w Londynie, w klasie prof. Dmitri Alexeeva.

Młody pianista jest zwycięzcą VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino (2016), na którym zdobył także wszystkie nagrody specjalne: publiczności, krytyków muzycznych i za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą.  Jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) oraz zdobywcą pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen (2016) i w Hanowerze ( 2015).  Był także półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

Łukasz Krupiński jest także laureatem innych prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in. Grand Prix oraz dwóch nagród specjalnych II Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Tomsku (2013), I nagrody Konkursu o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarschip (2014), II nagrody  46. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015). W 2015 roku był stypendystą Fundacji Krystiana Zimermana.

Artysta koncertował w Polsce, Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii,  Wielkiej Brytanii, Rosji, we Włoszech, na Białorusi i na Litwie oraz w Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii i USA.

W 2017 roku ukazała się jego debiutancka płyta Espressione,  inspirowana muzycznymi podróżami pianisty do Włoch. Płyta, na której znalazły się utwory Josepha Haydna, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skriabina, zdobyła doskonałe recenzje m. in. w Pizzicato Magazine, MDR Kultur, Radio Luxemburg, Radio France.

W 2018 roku Łukasz Krupiński zadebiutował w Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) w Nowym Jorku, co zaowocowało zaproszeniami do występów z Chicago Philharmonic Orchestra oraz Buffalo Philharmonic Orchestra. W tym samym roku odbył tournée z Santander Orchestra występując pod batutą Lawrence’a Fostera.