ETR

Łukasz DYCZKO

Łukasz DYCZKO

saxophone

Łukasz Dyczko ukończył Państwową Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie saksofonu, pod kierunkiem Bernarda Steuera. Swoje umiejętności doskonali na warsztatach prowadzonych przez takich artystów jak Arno Bornkamp, Jean Denis Michat, Christian Wirth, Jan Schulte-Bunert, Bartłomiej Duś, Paweł Gusnar i Matjaz Drevensek.

Od 2013 roku Łukasz Dyczko jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona oraz Fundacji Sapere Auso. W latach 2014-2015 otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Młody saksofonista jest laureatem wielu konkursów – XIX Śląskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewno dla najmłodszych (Dąbrowa Górnicza), X i XI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego (Przeworsk), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Marco Fiorindo (Turyn, Włochy), I Śląskiego Konkursu Saksofonowego (Katowice), X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz (Jasło), Europejskiego Forum Saksofonowego (Wrocław).

W 2016 roku, wykonując Rapsodię na saksofon altowy André Waigneina wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. W tym samym roku, razem z kwartetem saksofonowym, zdobył Grand Prix na Konkursie Kameralnych Zespołów Dętych CEA w Kielcach, a także wyróżnienie I stopnia w kategorii zespół kameralny. W maju tego samego roku zajął drugie miejsce na XXXVII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku oraz zdobył Grand Prix na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Sosnowcu.