ETR

Louis LORTIE

Louis LORTIE

piano

The Times określił jego grę jako połączenie całkowitej spontaniczności i przemyślanej dojrzałości, które mają tylko wielcy pianiści. Tak doskonałe recenzje Louis Lortie zbiera zarówno w Europie, jak i w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Kanadyjski pianista studiował w Montrealu u Yvonne Hubert, w Wiedniu u Dietera Webera, a także pobierał lekcje u Leona Fleishera. Zadebiutował z Montreal Symphony Orchestra mając 13 lat. Trzy lata później wystąpił z Toronto Symphony, a wkrótce odbył tournée do Chin i Japonii. W 1984 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie pianistycznym Concorso Ferruccio Busoni (Włochy), a także znalazł się w gronie zwycięzców międzynarodowego konkursu pianistycznego w Leeds (Anglia).

Jako pianista i dyrygent poprowadził Montreal Symphony, wykonując wszystkie pięć koncertów Ludwiga van Beethovena i wszystkie koncerty Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zdobył również duże uznanie jako interpretator dzieł Fryderyka  Chopina oraz Maurice’a Ravela, którego wszystkie dzieła wykonał w Londynie i Montrealu dla BBC i CBC.

W 2011 roku pianista uczcił dwusetną rocznicę urodzin Ferenca Liszta wykonując cały zbiór Années de pèlerinagena międzynarodowych festiwalach i w największych salach koncertowych, wracając z tym repertuarem w 2014 roku do Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagranie tego monumentalnego dzieła dokonane przez artystę zostało uznane przez magazyn  New Yorker  za jedno z dziesięciu najlepszych w 2012 roku.

Louis Lortie grał m.in. z takimi orkiestrami jak: BBC Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Orchestre National de France, Netherlands Radio Philharmonic, Ulster Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Sinfonietta Cracovia, Baltimore Symphony, Philadelphia Orchestra, Dallas Symphony, San Diego Symphony,  St Louis Symphony, Rotterdam Philharmonic oraz z orkiestrami symfonicznymi w Toronto, Vancouver, Montrealu, Ottawie i Calgary.

W sezonie 2017/2018 był artystą rezydentem w Shanghai Symphony Orchestra. Występował też  z  Hong Kong Philharmonic, National Symphony Orchestra of Taiwan oraz  Adelaide Symphony Orchestra i  Sydney Symphony Orchestra.

Artysta współpracował z takimi dyrygentami jak Yannick Nézet-Séguin, Edward Gardner, Sir Andrew Davis, Jaap Van Zweden, Simone Young, Antoni Wit I Thierry Fischer.

Z recitalami występował m. in. w Wiener Konzerthaus, Queen Elizabeth Hall w Londynie oraz na festiwalach: Aldeburgh Festival (Anglia), Serate Musicali (Włochy), Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Festival Pianistico Internazionale Arturo Benedetti Michelangeli di Brescia e Bergamo (Włochy), a także na festiwalach w Walencji i w Bilbao (Hiszpania),  w Teatro alla Scala w Mediolanie.

Z pianistką Hélène Mercier, z którą gra w duecie, spopularyzował repertuar na cztery ręce i na dwa fortepiany,  grając go zarówno w salach koncertowych, jak i nagrywając na doskonale sprzedające się płyty. Od ponad 30 lat  artysta współpracuje z wytwórnią  Chandos Records, dla której nagrał niemal 50 płyt.

Louis Lortie jest współzałożycielem oraz dyrektorem artystycznym LacMus International Festival na jeziorem Como we Włoszech.