ETR

Leszek Żądło

Leszek Żądło

Urodził się w 1945 roku. W 1966 roku wyjechał z Polski i zamieszkał w Niemczech. Jako profesor, naucza jazzu
i improwizacji w Monachium oraz Würzburgu. Jego muzyka ukazuje zarówno dramatyczne, jak i liryczne aspekty jazzu, oddziałuje poprzez konceptualną i emocjonalną pełnię, dzięki czemu jest artystą niezależnym i wciąż aktualnym. Leszek Żądło wydobywa z saksofonu nowe brzmienie, co nie przeszkadza w odnajdywaniu w jego grze świadomości tradycji.

Artysta współpracował z wieloma sławami sceny jazzowej, takimi jak Elvin Jones Jazzmachine, ORF-, NDR-, WDR-Bigband, Thad Jones Bigband, Slide Hampton Bigband, Rias Symphony Orchestra czy European Jazz Ouintet. Grał również z Dexterem Gordonem, Jimmym Heathem, Artem Farmerem, Haroldem Rubinem, Joachimem Kühnem, Georgem Russelem, European Jazz Quintet.

W stanie wojennym założył Polski Jazz Ensemble, który dochodami z koncertów wspomagał Solidarność. Od 1972 prowadzi swój zespół – Leszek Żądło Ensemble. W swojej bogatej dyskografii posiada ponad 70 płyt. Leszek Żądło jest także kompozytorem i aranżerem. Tworzy przede wszystkim muzykę jazzową, nawiązującą do tradycji europejskiej, nie stroniąc jednak od szerokiego nurtu world music.