ETR

Krzysztof Urbański

Krzysztof Urbański

Z początkiem sezonu 2010/2011 Krzysztof Urbański został dyrygentem-szefem Trondheim Symfoniorkester. Nominację otrzymał zaledwie tydzień po niezwykle udanym debiucie z orkiestrą w 2009 roku. We wrześniu 2011 obejmie posadę dyrektora muzycznego Indianapolis Symphony Orchestra. 28-latek jest najmłodszym dyrygentem na takim stanowisku w Stanach Zjednoczonych.

Urbański, niewątpliwie jeden z najbardziej interesujących talentów dyrygenckich ostatnich lat, przyciąga znaczną uwagę w całej Europie i jest doceniany zarówno przez publiczność jak i krytyków.

Współpracuje między innymi z NDR Sinfonieorchester Hamburg, SWR Sinfonieorchester Stuttgart, Philharmonia Orchestra, Frankfurt Radio Symphony, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Bamberger Symphoniker, Deutsches Symphonie-Orchestrer Berlin, hr-Sinfonieorchester, Royal Stockholm Philharmonic i Gothenburg Symphony Orchestra. Po spektakularnym japońskim debiucie w 2009 roku z Tokyo Symphony Orchestra oraz Osaka Philharmonic, został ponownie zaproszony do tych orkiestr na wiosnę 2011 roku. W następnym sezonie zadebiutuje z Oslo Philharmonic Orchestra, Finnish Radio Symphony, Netherlands Radio Philharmonic, Orquesta y Coro Nacionales de Espana, Bournemouth Symphony Orchestra oraz WDR Sinfonieorchester Köln.
Wiosną 2013 roku odbędzie europejskie tournee z Czech Philharmonic Orchestra i wiolonczelistką Sol Gabetta.

Jest propagatorem polskiej muzyki. W jego repertuarze ważną rolę odgrywają utwory takich kompozytorów jak: Lutosławski, Szymanowski, Kilar. W lipcu 2010 poprowadził koncert inauguracyjny Schleswig-Holstein Musik Festival.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku zdobył jednogłośnie Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim podczas Praskiej Wiosny. W latach 2007-2009 dyrygent-asystent Filharmonii Narodowej.