ETR

Krzysztof Szumański

Krzysztof Szumański

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz National Opera Studio
w Londynie, stypendysta polskiego Ministerstwa Kultury i Royal Opera House Covent Garden. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach u Alison Pearce, Rusko Ruskowa i Axelle Gall oraz podczas kursu opery brokowej w ramach Międzynarodowej Akademii Haendlowskiej
w Karlsruhe.

Był finalistą Handel Singing Competition w Londynie oraz AsLiCo International Singing Competition
w mediolańskiej La Scali.

Już podczas studiów wystąpił w Carmen, Madame Butterfly i Cosi fan tutte w Operze Bałtyckiej,
w Gdańsku. Powierzono mu także rolę Don Giovanniego w spektaklu reżyserowanym przez Mariusza Trelińskiego w Operze Narodowej w Warszawie. W 2003 roku wziął udział w tournée po Francji, Portugalii i Holandii z European Baroque Academy pod dyrekcją Paula McCreesha. Haendlowska Athalia, realizowana w ramach tego przedsięwzięcia została zarejestrowana przez francuskie Radio Classique i telewizję Mezzo.

Uczestnicząc w Jette Parker Young Artists Programme, Krzysztof Szumański zadebiutował jako Steward i Sentry w Lady Makbet w Royal Opera Hause. Nieco później powierzono mu role m.in.
w Damie Pikowej, Fidelio, Tosce, Carmen, Trubadurze i Don Giovannim.

Obecnie artysta jest solistą Deutsche Oper Berlin. W ramach dwuletniego, prestiżowego kontraktu wystąpi m.in. w Daphne, Salome, Tosce, Andrea Chénier, Traviacie, Eugeniuszu Onieginie i Weselu Figara.