ETR

Krzysztof MEISINGER

Krzysztof MEISINGER

guitar

W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z różnych krajów, Krzysztof  Meisinger jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA).  Artysta jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Występuje na estradach wielu krajów grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrami. Koncertował m. in.  w USA, Japonii, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie; w takich salach jak: Filharmonia Berlińska, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Tokyo International Forum, Filharmonia Narodowa w Warszawie,  Théâtre du Palais-Royal  w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, Klainhans Music Hall w Buffalo, Hatch Recital Hall w Rochester, czy w katedrze Grossmünster w Zurychu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.

Występuje m. in. z Academy of St Martin in the Fields, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, PKF-Prague Philharmonia, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną Amadeus, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz wieloma innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi u boku takich dyrygentów  jak: Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski czy  Krzysztof Urbański.

Artysta uczestniczył w wielu festiwalach – na przykład  Muzyki Polskiej w Krakowie,  Muzyka w Starym Krakowie, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journée de Varsovie,  Toruń- Muzyka i Architektura,  Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.

W styczniu 2014 roku był kierownikiem artystycznym produkcji operity Astora Piazzolli  Maria de Buenos Aires  w Teatrze Polskim w Szczecinie z Sandrą Rumolino w roli tytułowej. Spektakle spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.

Występuje z wybitnymi muzykami, w tym także u boku jednej z największych sopranistek świata – Sumi Jo. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę, a tacy twórcy  jak Dmitri Varelas, czy Atanas Ourkouzounov dedykowali mu swoje kompozycje.

Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. W 2013 roku, nakładem Orfeus Music, a później wytworni Outhere Music/Fuga Libera,  ukazał się jego album Melodia Sentimentalnagrany w Abbey Road Studio z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields.  Płyta,  poświęcona w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa, zdobyła entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej.  Album   Meisinger( 2014) nagrany został wspólnie z Sumi Jo i Philharmonia Quartett Berlin.  Znajduje się na nim także pierwsze w historii muzyki nagranie Concierto de Aranjuez  Joaquino Rodriga zrealizowane z PKF-Prague Philharmonia, na którym solista występuje także w roli dyrygenta. Premiera albumu odbyła się w Filharmonii Berlińskiej podczas uroczystego koncertu i od momentu premiery album pozyskuje wspaniałe recenzje.

Krzysztof Meisinger jest dyrektorem artystycznym MEISINGER Music Festival – corocznego festiwalu muzycznego którego pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku w Szczecinie.  Od 2017 roku jest także wykładowcą w klasie gitary w Akademii Sztuki w Szczecinie.