ETR

Krzysztof KSIĄŻEK

Krzysztof KSIĄŻEK

piano

Krzysztof  Książek to jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa,  obecnie, w ramach studiów podyplomowych, kształci się w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureatem III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Młody pianista jest także medalistą najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: International Chopin Piano Competition we Lwowie – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Ignacego Jana Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. Ignacego  Jana Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l’Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam – I nagroda (Poznań 2017).

Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i jego Europa, Festival Chopin à Paris, New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech.

17 marca 2018 roku – w rocznicę prawykonania przez Chopina jego Koncertu f-moll – wystąpił w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie jako solista z towarzyszeniem Collegium 1704 roku pod batutą Václava Luksa podczas koncertu Warszawski fortepian Chopina, będącym pierwszą publiczną prezentacją kopii instrumentu marki Buchholtz.

W marcu 2018 roku, nakładem NIFC,  ukazała się też płyta z utworami Chopina oraz  kompozycją Karola Kurpińskiego, nagrana wcześniej na tym fortepianie.  Było to pierwsze nagranie artysty na instrumencie historycznym.  Kopia instrumentu z około 1825 roku powstała na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Artysta na swoim dorobku jeszcze dwie płyty – z Koncertem e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, nagranym z Santander Orchestra pod dyrekcją José Maria Florêncio (DUX, 2016) oraz solową płytę  z utworami Fryderyka Chopina (DUX, 2017).