ETR

Krystian Adam KRZESZOWIAK

Krystian Adam KRZESZOWIAK

tenor

Urodzony w Jaworze, ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Bogdana Makala. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Jawora i miasta Wrocławia. Studiował w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie w klasie Rity Orlandi Malaspiny. Wygrał konkurs na stypendium w l’Accademia Internazionale della Musica di Milano zostając solistą akademii, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki barokowej oraz współczesnej.

Jako śpiewak operowy zadebiutował w partii Almavivy w Cyruliku Sewilskim Rossiniego. Występował m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Olimpico w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Teatro Filarmonico w Veronie. W przyszłym sezonie zaśpiewa w Teatro La Fenice w Wenecji.
Współpracując z Janem Tomaszem Adamusem wykonał: Wesele Figara Mozarta, Griseldę Vivaldiego, Rodelindę Haendla, Betulia Liberata Jommellego, Pasję wg Św. Mateusza Bacha.

Zaśpiewał również Der Mensch ein Gottesmorder Leopolda Mozarta z Bozen Baroque Orchestra pod kierownictwem Claudio Astronio oraz Magnificat Bacha z l’Orchestra Verdi di Milano.

Występuje na licznych festiwalach, m.in.: Lugano Festival, Festival Monteverdi di Cremona, Festival International de Musique Baroque di Beaune i Festival Via Stellae di Santiago de Compostela, Tage Alter Music w Regensburgu, Internazionale Barocktage Stift Melk, Festival Nuove Settimane Barocche di Brescia i Festival MITO.

Krystian Krzeszowiak nagrywa dla Telewizji Polskiej oraz rozgłośni radiowych w Niemczech, Austrii, we Włoszech i Francji. Dla wytwórni Deutsche Grammophon zarejestrował Dixit Dominus Pergolesiego pod dyrekcją Claudio Abbado.

Artysta występuje także z Waldemarem Malickim w Filharmonii Dowcipu i Wiesławem Ochmanem w MTM Operetka. Jest laureatem Nagrody im. Jana Kiepury za najlepszy debiut 2008.