Kristóf BARÁTI
Kristóf BARÁTI
Dla tych, którzy lubią słuchać gry o najwyższej słodyczy i na najwyższym poziomie technicznej akrobatyki, Baráti jest propozycją z najwyższej półki. – Gramophone.
Kristóf Baráti jest jednym z najwyżej cenionych węgierskich artystów. Regularnie występuje ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami węgierskimi. W 2014 roku otrzymał najwyższe wyróżnienie węgierskiej kultury – Nagrodę Kossuth. Znalazł się tym samym w gronie takich artystów, jak András Schiff, György Ligeti czy Iván Fischer.
Kristóf Baráti występował z wieloma orkiestrami, w tym m.in. z Royal Philharmonic, Deutsches Symphonie Orchester, NHK Symphony, WDR Symphony. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Valery Gergiev, Kurt Masur, Marek Janowski, Charles Dutoit, Jiri Bělohlávek, Gilbert Varga, Iván Fischer. W sezonie 2015/2016 powrócił do współpracy z NDR Hannover, zadebiutował w londyńskim Southbank Centre z London Philharmonic Orchestra, odbył też tournee po Węgrzech z Vladimirem Jurowskim.
Regularnie występuje na całym świecie, z takimi artystami, jak Richard Goode, Jean-Efflam Bavouzet, Mischa Maisky, Jurij Bashmet, Miklós Perényi, Dénes Várjon, Zoltan Kocsis, Daniił Trifonov i Kim Kashkashian.
Jego dyskografia obejmuje solowe sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha, sonaty solowe Eugene’a Ysaye, sonaty Ludwiga van Beethovena i Johanessa Brahmsa, które zarejestrował z Klarą Würtz, jak również koncerty Wolfganga Amadeusa Mozarta, Nicolo Paganiniego i Ericha Wolfganga Korngolda.
Kristóf Baráti urodził się w rodzinie węgierskich muzyków. Większość swojego dzieciństwa spędził w Wenezueli, gdzie grał jako solista z wieloma czołowymi orkiestrami. Do Budapesztu powrócił na studia w Akademii Muzycznej Ferenca Liszta. Jego późniejszym mentorem był Eduard Wulfson, uczeń Sir Yehudiego Menuhina. Kristóf Baráti zdobył wiele znaczących nagród, w tym trzecią nagrodę oraz nagrodę publiczności w Konkursie Królowej Elżbiety w 1997 roku.
Kiedy nie gra na skrzypcach, z zapałem oddaje się fotografii i grze w szachy. Jest pasjonatem latania i ma nadzieję, że pewnego dnia będzie posiadać… swój własny samolot.
Artysta gra na skrzypcach Lady Harmsworth Stradivariego z 1703 roku, przekazanych mu przez Stradivarius Society of Chicago.