ETR

Konrad SKOLARSKI

Konrad SKOLARSKI

Konrad Skolarski to pianista znany z wirtuozerskiej techniki,  rozpoznawalnego stylu interpretacji oraz wyszukanego repertuaru.

W listopadzie 2017 roku artysta odbył tournée po Stanach Zjednoczonych, dając znakomicie przyjęte koncerty w Nowym Jorku i Buffalo. Jego interpretacja II Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z Buffalo Philharmonic Orchestra pod batutą JoAnn Falletty uznano za „rewelację”, a nagranie  zamieszczono na płycie CD promującej działalność tej znakomitej orkiestry. Pianista poprowadził też kursy mistrzowskie na uniwersytecie w Buffalo oraz w Nazareth College of Rochester. W październiku 2017 roku Konrad Skolarski zagrał recital podczas Festiwalu Chopiniana w Buenos Aires otrzymując entuzjastyczne recenzje, a w kwietniu tegoż roku uczestniczył w polskiej premierze I Koncertu fortepianowego Rodiona Szczedrina, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą Alexandra Humali. W 2018 roku dał koncerty z Israel Camerata Jerusalem pod batutą Avnera Birona oraz recitale w D?sseldorfie i Bangkoku, gdzie prowadził także kursy mistrzowskie.

Konrad Skolarski urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Mając 9 lat zagrał Koncert f-moll Johanna Sebastiana Bacha z orkiestrą Concerto Avenna,  a później wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej.  W latach 1995–1998 uczył  się pod kierunkiem Janusza Olejniczaka. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych  – m.in. III Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii (I miejsce). Swoje umiejętności pogłębiał na lekcjach prywatnych oraz kursach mistrzowskich u takich sław jak: Alexander Jenner, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Oxana Yablonskaya (Julliard School of Music), Vladimir Krainev.

W latach 1998–2005 uczył się pod kierunkiem rosyjskiej pianistki, prof. Olgi Rusiny, następnie odbył roczne studia w klasie światowej sławy pianisty i pedagoga, prof. Pavla Gililova. W latach 2010 – 2016 roku był uczniem legendarnego prof. Petera Feuchtwangera. 

Artysta koncertował m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Serbii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji.

W 2005 roku, nakładem wytwórni Universal ukazała się jego debiutancka płyta z utworami Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Siergieja Rachmaninowa i Siergieja Prokofiewa.  W 2012 roku pianista  podpisał kontrakt płytowy z firmą DUX, która wydała dwa jego albumy.