ETR

Katarzyna Oleś-Blacha

Katarzyna Oleś-Blacha

Katarzyna Oleś-Blacha w 2001 roku ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod kierunkiem wybitnych artystów i pedagogów, takich jak Lioba Braun, Christian Elssner, Paul Esswood, Ryszard Karczykowski czy Anne Raynolds.

Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1998 roku zdobyła pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Powell River w Kanadzie (kategoria młodych solistów, poniżej 25. roku życia). Otrzymała wyróżnienie na VI Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2000), jest laureatką nagrody publiczności VIII Międzynarodowego Seminarium Wokalnego w Beeskow k. Berlina (1999). Otrzymała także III nagrodę i nagrodę publiczności na Kursie Interpretacji Muzyki Włoskiej, prowadzonym przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (2000) oraz nagrodę twórczą Miasta Krakowa (2000). Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

Od 2001 roku jest solistką Opery Krakowskiej, na której scenie zadebiutowała w partii Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta. Współpracuje również z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Do najważniejszych ról operowych w swym repertuarze zalicza Despinę w Cosi Fan Tutte Mozarta, Olimpię w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Norinę w Don Pasquale i Adinę w Napoju miłosnym Donizettiego, Hannę w Starsznym dworze Moniuszki, Sophie w Kawalerze srebrnej róży Straussa, Małgosię w Jasiu i Małgosi Humperdincka, Adelę w Zemście nietoperza Straussa, Krysię w Ptaszniku z Tyrolu Zellera, Rozynę w Cyruliku sewilskim, Arsenę w Baronie cygańskim Straussa, Gildę w Rigoletcie Verdiego, Violettę w Traviacie Verdiego, Philippe w Diabłach z Loudun Pendereckiego oraz rolę tytułowę w Łucji z Lammermoor Donizettiego. W 2008 roku tą właśnie rolą rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie.

Katarzyna Oleś-Blacha z powodzeniem wykonuje utwory oratoryjne Bacha, Purcella, Haendla, Mozarta, Orffa. W repertuarze ma też liczne pieśni Liszta, Straussa, Szymanowskiego, Strawińskiego.

Regularnie występuje w kraju i za granicą (m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Stuttgarcie, Wolfsburgu, Innsbrucku, Linzu, Hannoverze, Berlinie, Monachium, Regensburgu, Grazu).

Od października 2001 r. pracuje jako asystent w Katedrze Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.