ETR

JURY HORODECKI

Jury HORODECKI

Jury Horodecki urodził się w 1983 roku w Mohylewie na Białorusi. W 2007 roku ukończył studia wokalne w klasie Victora Skorobogatova, w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Następnie studiował we włoskiej Modenie, w Istituto Superiore di Studi Musicali Vecchi Tonelli w klasie Rainy Kabaivanskiej (2008-2009), brał udział w kursach mistrzowskich u Daltona Baldwina w Nicei (Francja) oraz u Petera Schreiera w Schwarzenbergu (Austria). Studiował także w Chapelle Musicale Reine Elisabeth (Belgia) pod kierunkiem José van Dama. Obecnie śpiewak uczestniczy w programie dla młodych artystów – Domingo-Cafritz Young Artist Program w Waszyngtonie.

Białoruski śpiewak ma już na koncie sporo nagród – w 2007 roku uhonorowany został dyplomem na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym Francisco Vinasa (Barcelona), w 2008 roku zdobył piątą nagrodę podczas Queen Elisabeth International Vocal Competition (Bruksela), a w 2010 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 2010 roku otrzymał specjalną nagrodę ATMA Classique podczas International Music Competition w Montrealu (Kanada).

Artysta ma w swoim repertuarze arie z Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego, Don Giovanniego, Czarodziejskiego fletu oraz Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Cyrulika sewilskiego Gioachino Rossiniego, Traviaty Giuseppe Verdiego, Kniazia Igora Aleksandra Borodina, Latającego Holendra Richarda Wagnera, Manon Lescaut Giacomo Pucciniego.

W 2012 roku Jury Horodecki zadebiutował na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta (Tamino) oraz na scenie Opery Narodowej w Waszyngtonie w mozartowskim Don Giovannim (Don Ottavio).