Julia Samojło
Julia Samojło
Pochodzi ze Szczecina. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Szebanowej. W roku 2009 ukończyła podyplomowy staż artystyczny u prof. Szabolcsa Esztényiego, podczas którego poszerzała repertuar solistyczny o liczne dzieła XX i XXI wieku. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod opieką artystyczną prof. Mai Nosowskiej, u której odbyła w latach 2006- 2008 Podyplomowe Studia Kameralistyki Fortepianowej. Swoje umiejętności doskonaliła również na kursach mistrzowskich pracując m.in. pod kierunkiem takich artystów jak . Emanuel Krasovsky, Lee Kum-Sing, John Perry, Victor Derevianko, Nobuko Imai, Halina Czerny-Stefańska.
Koncertuje w Polsce i za granicą. Występowała m.in. w Tel Aviv Museum of Art, Concertgebouw, Filharmonii Narodowej, na 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, festiwalu Kunst10 Daagse w Bergen (Holandia), Koncercie Finałowym 48. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych – Bydgoszcz-Toruń, Festiwalu Od Chopina do Góreckiego- Ľródła i inspiracje w Warszawie, Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Festiwalu Tydzień Talentów w Tarnowie, Festiwalu Pałucka Wiosna Muzyczna w Wągrowcu, Crossdrumming Festival w Warszawie, w Niemczech i Czechach. Regularnie bierze udział w warszawskich cyklach koncertowych Muzyczne Pory Roku i Portrety Kompozytorów. 20 VIII 2009 dokonała prawykonania Todeslied nach Paul Celan Gideona Lewensohna w Tel Aviv Musem of Art.
Julia Samojło jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców w Atenach (2002), I nagrody na międzynarodowym konkursie World Premiere na najlepsze wykonanie specjalnie zamówionego utworu kompozytora izraelskiego podczas Tel- Hai International Piano Master Classes, Sde Boker, Izrael (2009), II nagrody The Sara Lahat Prize na międzynarodowym konkursie World Premiere w roku 2008 oraz II nagrody III Międzywojewódzkiego Konkursu Pianistycznego w Nowej Soli (1992).
W 2007 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1997-98 była stypendystką Prezesa Rady Ministrów, w 2003 roku- Prezydenta Bydgoszczy. Kilkakrotnie zostawała również stypendystką Prezydenta Szczecina i Towarzystwa Przyjaciół Szczecina.
Szeroki repertuar Julii Samojło obejmuje utwory od baroku po muzykę najnowszą. Istotne miejsce w jej repertuarze zajmuje współczesna twórczość kompozytorów polskich (m.in. K. Baculewskiego, Z. Bagińskiego, K. Dębskiego, K. Knittla, B. Kowalskiego – Banasewicza, Z. Krauzego, W. Ratusińskiej, T. Sikorskiego), żydowskich (m.in. H. Permont, G. Lewensohn, J. Bardanashvilli), palestyńskich (H. Touma, W. Gibran) i irańskich (F. Goodarzi).
Artystka dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Archiwum Związku Kompozytorów Polskich.