ETR

Jérémie Rhorer

Jérémie Rhorer

Francuscy krytycy nazwali go odkryciem roku 2008, a Le Figaro napisało o nim, że jest urodzonym człowiekiem teatru. W prowadzonych przez niego koncertach podkreśla się właśnie teatralną wrażliwość dyrygenta, jego wyrafinowaną muzykalność i perfekcyjną technikę.

Jérémie Rhorer urodził się w Paryżu w 1973 roku. Studiował klawesyn i kompozycję w Conservatoire National Supérieur w Paryżu. Mając 21 lat założył zespół muzyki współczesnej Les Musiciens de la Prée, a w 2006 roku – wspólnie ze skrzypkiem Julienem Chauvinem – orkiestrę Le Cercle de l’Harmonie, grającą na historycznych instrumentach głównie muzykę końca XVIII wieku.
Rok później orkiestra i jej szef podbili serca publiczności grając Idomeneo Wolfganga Amadeusa Mozarta na Międzynarodowym Festiwalu Opery Barokowej w Beaune. Kolejny sukces odnieśli w Beaune – powtórzony później w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu – koncertową wersją mozartowskiego Wesela Figara. Za interpretację muzyki Mozarta Jérémie Rhorer uhonorowany został nagrodą Prix Gabriel Dussurget. I ta muzyka jest mu bardzo bliska. W 2011 roku artysta zadebiutował w Wiener Staatsoper, gdzie Cosi fan tutte poprowadził z tak wielkim sukcesem, że od tamtego czasu corocznie zapraszany jest do dyrygowania spektaklami operowymi w tym teatrze. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Mozartowskiego organizowanego przez Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu oraz regularnie uczestniczy w tak renomowanych festiwalach muzycznych –jak . w d’Aix-en-Provence, Salzburgu czy Musikfest Bremen.

Artysta dyrygował m.in. takimi orkiestrami jak: Mozarteum Orchester , Münchener Kammerorchester, Orchestre National Bordeaux, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Kammerorchester Basel, Orchestre Philharmonique de Radio France, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, a także orkiestrami operowymi w Wiedniu, Brukseli, Paryżu czy w Lyonie.

W swej dyskografii ma już wiele nagrań, w tym płyty z udziałem światowej sławy wokalistów – sopranistki Diany Damrau i kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego, wydane przez Virgin Classics/EMI Classics.

Jérémie Rhorer jest nie tylko dyrygentem, ale także uznanym kompozytorem, laureatem m.in. Prix Pierre Cardin, przyznawanej przez paryską Akademię Sztuk Pięknych (Académie des Beaux-Arts). Komplet jego kameralnych kompozycji zaprezentowany został podczas festiwalu w La Roche-Posay w 2006 roku.