ETR

Joseph MOOG

Joseph MOOG

Krytycy muzyczni określają go jednym z najbardziej interesujących artystów młodego pokolenia, a także odkrywcą muzycznych skarbów o zaskakującej technice pianistycznej. Sformułowanie to nie powinno dziwić, gdyż Joseph Moog, wykonując z powodzeniem kanon literatury fortepianowej, potrafi zaskoczyć podczas solowych recitali nieznanymi, wirtuozowskimi perełkami Godowskiego, Rubinsteina, Moszkowskiego, czy Friedmana. Nierzadko włącza też do repertuaru koncertów własne kompozycje.

Mimo młodego wieku, Joseph Moog ujmuje publiczność swą dojrzałą osobowością artystyczną, niezwykłym wirtuozostwem, a także troską o stylistyczną autentyczność i piękno dźwięku. Nie można mu również odmówić wyjątkowej dbałości o sceniczną prezencję.

Joseph Moog jest dwukrotnym zdobywcą International Classical Music Award (ICMA) w kategorii Młody Artysta Roku (2012) oraz Instrumentalista Roku (2014). Drugi z tytułów zdobył ex aequo z wybitną rosyjską pianistką Elisabeth Leonskają. Jest także laureatem Musikpreis der Deutsche Konzertdirektion, trzykrotnym zdobywcą Supersonic Award, nagród Nadrenii-Palatynatu, Schleswig-Holstein Musik Festival oraz Rhine-Mosel Musikpreis. Od 2009 roku pianista należy również do prestiżowej grupy “Young Steinway Artist”.

W sezonie 2013/14 wystąpił między innymi w Royal Albert Hall w Londynie, w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, Auditorium du Louvre Paryżu, w Auditorium Conciliazione w Rzymie, a także w salach koncertowych w Dortmundzie i Berlinie, w Laeiszhalle w Hamburgu, Meistersingerhalle w Norymberdze.

Zadebiutował na międzynarodowych festiwalach, takich jak La Roque d’Antéron, La Folle Journée de Nantes, Ruhr Piano Festival, Miami Piano Festival, przyjął także ponowne zaproszenie na Tivoli Festival w Kopenhadze. Wystąpił także po raz pierwszy w Japonii.

Joseph Moog koncertował m.in. z Bournemouth Symphony Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern, Orkiestrą Symfoniczną Czajkowskiego, Sinfonią Varsovią, Orchestre du Pays de la Loire, Flandria Symphony Orchestra, Orkiestrą Filharmoniczną Nadrenii-Palatynatu.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami. Są wśród nich: Andrej Boreyko, Juanjo Mena, Gilbert Varga, Dmitri Liss, Christoph Poppen, Pablo Gonzalez, Nicholas Milton, Ari Rasilainen, Marcus Bosch, Toshiyuko Kamioka, John Axelrod, Fabrice Bollon, Karl-Heinz Steffens, Theodor Guschlbauer, Petr Altrichter, Othmar Maga, Philippe Entremont, Markus Poschner i Michael Sanderling.

Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Stuttgarcie, Frankfurcie, Dortmundzie, Freiburgu, Monachium, Zurychu, Bazylei, Wiedniu, Salzburgu, Pradze, Antwerpii, Paryżu, Pekinie, Rio de Janeiro i Tel Awiwie. W marcu 2011 zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, występując z Colorado Symphony Orchestra pod dyrekcją Gilberta Vargi.

Artysta posiada już obszerną dyskografię, a jego nagrania spotykają się z entuzjastycznymi reakcjami krytyków i zdobywają liczne nagrody.

Joseph Moog urodził się w 1987 roku w Ludwigshafen, w Niemczech. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Karlsruhe, a następnie u Bernda Glemsera w Musikhochschule w Würzburgu i u Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze.