ETR

Jonathan PLOWRIGHT

Jonathan PLOWRIGHT

piano

Krytycy mówią o nim, że jest gigantem muzyki o niedoścignionej technice. Brytyjski pianista, absolwent Royal Academy of Music (którą ukończył w 1983 roku ze złotym medalem) i stypendysta Fulbright Scholar, jest także laureatem wielu nagród w konkursach muzycznych (m. in. Royal Overseas League Competition i European Piano Competition). Doceniany przez krytykę i publiczność, daje recitale na całym świecie, występuje z czołowymi orkiestrami i zespołami, nagrywa dla licznych rozgłośni radiowych. Jego nagrania dla wytwórni Hyperion otrzymały entuzjastyczne opinie znawców na całym świecie.

Występował z wieloma renomowanymi orkiestrami, w tym m. in. z London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony, Royal Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra. Pracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak np. Martyn Brabbins, Sir Neville Marriner, Christoph Koenig, Barry Wordsworth czy Łukasz Borowicz.

Pianista jest też uznanym kameralistą. Chętnie bierze udział w niekonwencjonalnych wydarzeniach artystycznych – grał m. in. Wigmore Hall w Londynie, podczas obchodów stulecia śmierci Isaaca Albéniza , podczas corocznego cyklu koncertów z serii Black and White Keys w Sendesaal w Bremie i Piano Marathon w Moguncji. Jednym z najbardziej niezwykłych jego występów był udział w wykonaniu Błękitnej rapsodii George’a Gershwina przez połączone siły zespołów muzycznych United States Air Force i Armii Czerwonej. Zdarza mu się dawać koncerty także w bardzo nietypowych miejscach – na plantacji winorośli w Kalifornii czy w rezerwacie dzikich słoni w Afryce Południowej.

Przyglądając się repertuarowi tego brytyjskiego pianisty można powiedzieć , że jest on ambasadorem polskiego repertuaru romantycznego. Jego płyta z koncertami Władysława Żeleńskiego i Aleksandra Zarzyckiego, która ukazała się w 2013 roku, w ramach serii The Romantic Piano Concert, pod batutą Łukasza Borowicza, znalazła się na trzecim miejscu na liście przebojów klasyki (Classical Charts). Natomiast nagranie Hommage à Chopin znalazło się wśród dwudziestu najlepszych na liście przebojów klasyki i uhonorowane zostało nagrodami Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Gramophone Editor’s Choice, Diapason D’Or oraz płytą tygodnia Classic Fm i ABC Classic FM. Natomiast jego płyta Homage to Paderewski została płytą tygodnia Daily Telegraph Classical CD. 

W 2012 roku Jonathan Plowright z Kwartetem imienia Szymanowskiego  nagrał utwory polskich kompozytorów romantycznych – Juliusza Zarębskiego i Władysława Żeleńskiego – a płyta ta otrzymała tytuł BBC Music Magazine Chamber Choice. Z kolei wcześniejsze dwie płyty (z 2002 i 2004 roku) z nagraniami utworów innego zapomnianego polskiego kompozytora Zygmunta Stojowskiego doprowadziły do zainteresowania jego muzyką i docenione zostały przez krytykę. Nagrania te otrzymały tytuł nagrania miesiąca miesięcznika Muzyka 21. Od tego czasu Jonathan Plowright zapraszany jest na występy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Polską Orkiestrą Radiową.

W latach 2012-2017, dla BIS Records artysta nagrał wszystkie utwory solo na fortepian Johannesa Brahmsa.

Jonathan Plowright jest także pedagogiem – prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie w Chichester oraz kieruje wydziałem fortepianu w Royal Conservatoire of Scotland. Jest też często zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich oraz juror międzynarodowych konkursów. W 2014 roku został członkiem Royal Academy of Music.