ETR

Jacek SYKULSKI

Jacek SYKULSKI

Jako dziecko, będąc uczniem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym. Dziś jest jego dyrektorem. Funkcję te objął w 2003 roku. W latach 1996-2010 był również dyrygentem i szefem artystycznym Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy z chórami wykorzystuje nietradycyjne techniki kształtowania brzmienia głosu ludzkiego, które poznał podczas stypendium naukowego w Kanadzie.

Kompozytorską sławę przyniosła mu pieśń Abba Ojcze – hymn napisany na VI Światowy Dzień Młodzieży i spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w Częstochowie w 1991 roku. Furorę zrobił też jego utwór Kyrie – dzięki niemu Chór Akademicki wygrał Konkurs Chóralny Palestriny w Rzymie w 2000 roku.

Chóralne kompozycje Jacka Sykulskiego są cenione są zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Utwory te, w wykonaniu Chóru Akademickiego UAM, oklaskiwano m.in. w Stanach Zjednoczonych – na Kapitolu w Waszyngtonie oraz w Nowym Jorku: w katedrze św. Patryka, w siedzibie ONZ oraz w Strefie Zero – World Trade Center. Swoje nowe kompozycje i opracowania związane z rocznicą powstania w getcie warszawskim zaprezentował w 2003 roku podczas koncertu w Sende Saal Haus des Rundfunks w Berlinie.

Monumentalne dzieło na orkiestrę, dwa chóry i solistów – Missa 1956 skomponował na zamówienie władz miasta Poznania. Jego premiera odbyła się 28 czerwca 2006 roku, podczas głównych obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca, w obecności prezydentów pięciu państw: Polski, Czech, Węgier, Niemiec i Słowacji.

Jacek Sykulski jest także twórcą pięcioczęściowej formy oratoryjno-kantatowej – Wolności dla nas idzie czas, w której wykorzystane zostały teksty Eugeniusza Wachowiaka. Prapremiera tego dzieła odbyła się 27 grudnia 2008 roku podczas koncertu z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Za swoją działalność artystyczną dwukrotnie nagrodzony Medalem Młodej Sztuki, a także Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania.