ETR

Ingrid JACOBY

Ingrid JACOBY

New York Times  tak o niej pisał: ….cechuje ją przejrzysta artykulacja i blask brzmienia, precyzja barwy i dynamiki. W swej grze kładzie nacisk na ekspresję, nie zaś na popis techniczny. Jej koncerty to pojedynek smutku i radości, rozumu i emocji, który odczuwają serca i umysły słuchaczy. Energia i zaangażowanie wzbudzają podziw.

Ingrid Jacoby występuje na estradach Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki zarówno w recitalach jak i jako solistka grając ze słynnymi orkiestrami.  Artystka jest laureatką wielu konkursów – m.in. Baldwin National Piano Competition,  Gina Bachauer International Piano Competition, a także zdobywczynią takich nagród jak Artists Presentation Award czy Steinway Hall Artists Prize. Jej recital w Carnegie Hall przyczynił się do nadania jej Concert Artists Guild Award.

Od czasu przeprowadzki do Anglii Ingrid Jacoby wystąpiła w najważniejszych salach Londynu z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra,  London Mozart Players oraz  Royal Philharmonic Orchestra.  Grała pod batutą takich znakomitych dyrygentów jak Sir Charles Mackerras, Sir Yehudi Menuhin, Leonard Slatkin, Jacek Kaspszyk, Giuseppe Sinpoli, Walter Susskind. Występowała solowo w Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall oraz – na zaproszenie Księcia i Księżnej Walii – w Apsley House. Ingrid występuje także regularnie na festiwalach w Aldeburgh, Aspen, Covent Garden oraz na festiwalu Tuscan Sun.

Ingrid Jacoby grała  m.in. z Rosyjską Orkiestrą Narodową w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego oraz w Mozarteum, w ramach Festiwalu w Salzburgu, z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra prowadzoną przez Vasiliego Petrenkę.  W 2013 roku wykonała serię koncertów Ludwiga van Beethovena z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka w Warszawie. A w 2015 roku zadebiutowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, pod batutą Nicholasa Collona.

Dyskografia Ingrid Jacoby obejmuje m.in.  pierwsze na świecie nagranie utworów na fortepian solo Ericha Wolfganga Korngolda; album beethovenowski (w brytyjskim Classic FM wygrał plebiscyt Top Classic Release); album z muzyką rosyjską, określony przez krytyków Gramophone jako Pick of the Year; nagranie koncertów fortepianowych Dymitra Szostakowicza i Galiny Ustwolskiej z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Sir Charles’a Mackerrasa, które uzyskało najwyższe noty w American Record Guide. Na koncie artystka ma także bardzo popularny album z koncertami Edvarda Griega i Roberta Schumanna z Royal Philharmonic Orchestra oraz albumy z nagraniami wszystkich koncertów Ludwiga van Beethovena z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka. 

Ingrid Jacoby była pierwszą pianistką po Alfredzie Brendlu, zaproszoną przez Sir Neville’a Marrinera do nagrania z Academy of St Martin-in-the-Fields wszystkich 27 koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusa Mozarta.